Ana Sayfa

10 Kasım 2012

 

Yükselmek mi istiyorsun? İşe alçalarak başla. 

Bulutları delecek bir kule mi inşa etmek istiyorsun? Önce tevazu temelini at.

 

~ St Augustine ~

 

  

  

Hepinize Merhaba,

   

Bugün Mustafa Kemal Atatürk'ü yitirişimizin 74. yılı ve onu ülkemiz için bir Güç kartı gününde anıyoruz. Üstelik bugün Güç kartına daha fazla bir gönderme olan bir gün, çünkü Atatürk'ü yitirişimizin 74. yılı oluşu (7+4=11) Güç kartının etkisini perçinliyor. Hatta bir yılı tanımladığını ve Türkiye'nin bu yılki kartının Adalet kartı olduğunu ama kimileri için sayısı 8 olan kartın Güç kartı olarak kabul edildiğini düşünecek olursak bu etkinin bir yılı kapsama olasılığı olabileceğini de düşünebiliriz.

 

Güç kartının etkin olduğu süreçte tutku, coşku ve taşkınlık hakimdir. Bu zaman genelde gemi azıya aldığımız bir zamandır. Bir insana, bir konuya veya bir göreve karşı konulmaz bir şekilde çekilebilir ve kendimizi ona kaptırabiliriz. Bu süreçte pençelerimizi çıkartmak durumunda kalabiliriz.

 

Güç kartının sayısı olan 11  sayısına gelecek olursak, bu sayının sembolizmdeki tanımlamaları arasında, hangi konuda olursa olsun aşırılık, taşkınlık, karışıklık ve şiddet vardır. Bu sayı potansiyel bir çatışmanın habercisidir. Bu aşırılık, bir yenilenme sürecinin başlangıcının habercisi, aynı zamanda da 10 sayısının yıkılmasının ve çökmesinin, dolayısıyla evrende bir hata oluşmasının (Kader Çarkı'nın bize verdiği görevi kabul etmeyişimizin) da temsilcisidir. "Evren"de bir hata denmektedir, çünkü 11 sayısı, sembolü 10 sayısı olan evrenin sütunlarından birinde aşırı büyüme ve dengesizlik anlamına gelir, bu da kargaşa, hastalık, kanunların ihlali, uyuşmazlık ve isyan demektir. Sütundaki bu çatlama ve sarsıntıya sebep olan şeylerden biri de kibirdir. Güç kartı ise kibri tevzuya dönüştürmemiz gerektiğinin işaretidir.

 

Bu yıl 10 Kasım'da en azından benim bugüne kadar şahit olmadığım kadar tutku ve coşku dolu kalabalıkların Atatürk'ü anmak için toplanmalarının sütunda nasıl bir çatlama ve sarsıntıyı temsil ettiği üzerinde biraz düşünmek gerekir.

 

Tutkunuz bol ama dengeli, yolunuz ise açık olsun.

   

© Güneş İlhan, 10.11.2012, İstanbul

 

 

 

  

tarotdergisi@gmail.com

 

Başa Dön

 

© 2005-2013, BARIŞ İLHAN YAYINEVİ

Bu sitedeki tüm yazıların yayın hakkı Barış İlhan Yayınevi'ne aittir. İzinsiz hiçbir alıntı yapılamaz ve kopya edilemez.

 

Site Meter