Ana Sayfa

29 Ekim 2012

  

Çoğu insan adalet istediğini söyler, ama gerçekte istedikleri adalet değildir.

Onlar intikam isterler. İsterler ki acının eşit olarak yayıldığını görebilsinler.

 

David Gerrold ~

"Under the Eye of God" adlı kitabından alıntı

          

  

Hepinize Merhaba,

   

Bugün Türkiye Cumhuriyetimiz 89 yaşında ve 29 Ekim 2013 tarihine kadar orada kalmak üzere bir Adalet yılına giriyor.

  

Bu yıl aceleyle eyleme geçme, tez canlı olma ve fevri davranma zamanı değildir. Bu yıl tam bir sorumluluk ve adalet duygusuyla ve akıllıca düşünülerek tartılmış kararlar alma zamanıdır Bu yıla gelene kadar başlatılmış olanlar gözden geçirilmeli, göz ardı edilen ve görmezden gelinenlerle yüzleşilmelidir. 

  

Adalet zamanı olgunlaşmamız ve davranışlarımızın sonuçlarıyla yüzleşerek gereken dersi almamız, olanlara ve yaşananlara ilişkin kendi sorumluluğumuzu farketmemiz gereken zamandır. Bunun sonucu olarak da gerekli düzeltme ve ayarların yapılması gerekir. 

  

Aziz kişisel vicdanı temsil ederken Adalet toplumsal vicdanı, insanlığın vicdanını temsil eder. Bu kart aynı zamanda tam kelime anlamıyla Adalet'in, hem dünyasal hem de ilahi adaletin simgesidir ve bu yıl Türkiye'nin adalet anlayışını gözden geçirmesi, evrensel yasaları kavrayabilmesi, adaletli ve adil olması gerekir.

  

Adalet  kartının sayısı olan 8 sayısı daima iki eşit parçaya bölünen, adalet (eşitlik) ve denge sayısıdır.

    

Adalet kartının gölge yönü ise kendini üstün görme, her şeyi bilirim tavrı, önyargılı olmak, yargılarken haddini aşmak ve (her türlü) haksız/adaletsiz kazanım için kurnazlık etmeye kalkmak gibi tehlikeler barındırır.

    

Adalet kartı bu yıl dergimizde en çok bahsi  geçen kartlarımızdan bir tanesi ve aşağıda verdiğim bağlantılardaki yazılarda da bu kartı okuyabilirsiniz.

  

http://www.tarotdergisi.com/Temmuz_1_2012.htm

http://www.tarotdergisi.com/Nisan2012.htm

  

Cumhuriyet bayramınız kutlu ve yolunuz açık olsun.

    

© Güneş İlhan, 29.10.2012, İstanbul

     

         

tarotdergisi@gmail.com

Başa Dön

© 2005-2021, BARIŞ İLHAN YAYINEVİ

Bu sitedeki tüm yazıların yayın hakkı Barış İlhan Yayınevi'ne aittir. İzinsiz hiçbir alıntı yapılamaz ve kopya edilemez.