Ana Sayfa

 

 

   

29 Ekim 2014

Türkiye Kader Çarkı Yılına Giriyor

  

Zamanın bize neyin önemli olduğunu göstermek için şaşılası bir yöntemi vardır.

 ~ Anonim ~

           

  

Kim Waters - The Tarot Project

   

   

Ülkemiz bir Ermiş yılını geride bırakıyor ve Kader Çarkı yılına giriyor. Yaşamakta olduklarımıza bakacak olursak Ermiş yılını çok da iyi değerlenirdiğimizi pek söyleyemeyiz. O nedenle de Kader Çarkı'nın ülkemizin önüne koyacağı dersler sanki ikmal dersler olacak ve dersler tekrarlanacak. Bizler de ha bire "Ben bu filmi daha önce görmüştüm," diyeceğiz.

 

Kader Çarkı kartı Kahramanın Yolcuğu'nun Meydan Okuma/Zorlu Görev aşamasının üçlü kart grubunun (Kader Çarkı - Güç - Asılan) birinci kartıdır. Artık zorlu görev başlamaktadır. Bu zorlu görev Ermiş'in ona kendisinin kim olduğuna dair kazandırmış olduğu farkındalığı yaşamına uyarlamaktır.

 

Kahraman gerçek kimliğinin bilincine varmış, şimdi de yaşamda kendi özümü kavrayabilmek ve ona sahip çıkabilmek için yerine getirmem görevim ne diye soracak olgunluğa erişmiştir. Burada vurgulanan çark aslında zaman çarkıdır. Daimi döngüsüyle sürekli yeni şeyler gelir, zamanı dolanlar gider. Çarkın iki yanındaki Mısır mitolojisiden gelen figürler de aynı şeyi vurgular. Çakal başlı Anubis yükselen, yaşamı yenileyen gücü, yılan biçimindeki Seth de yıkıcı gücü sembolize eder. Dört köşede yer alan melekler dört evangelist ve aynı zamanda dört elementtir ve yaratılışın bütünlüğünü simgelerler.

 

Dört elementin simgelenmesi, bize yaşamın hedefinin bir bütün ve salim olmak olduğunu söyler. Bunun için her dört elementin de geliştirilmesi gereklidir. Sürekli dönmekte olan zaman çarkı daima, her ne kadar zamanla eskiyecek olsa da, içinde bulunulan an için güncel olan yeni ödevler getirmektedir. Bu gelip geçici gibi görünen görevler yaşam sürecinde, tıpkı bir mozaik resmi oluşturan küçük taşlar gibi, kendimize özgü asıl yaşam görevimizi her geçen gün biraz belirgin bir hale getirirler. Bu yüzden bu kart bize daima soru yönelttiğimiz konuya ilişkin olarak - o her ne ise- onu artık çözme ve yapılandırma zamanının geldiğini söyler.

 

Bu karta ilişkin deneyimler gerekli ve kaçınılmazdır. Yaşamda sıklıkla kendimizi aynı durumların içerisinde buluruz. Artistler değişmiştir ama roller ve film aynıdır. Çok az farklılıkla yaşanan bu tekrarlar henüz ne için olduğunu göremediğimiz yansıtmalardır. Bunları bilincimizle algılayacak olsak artık aynı kalmayacak olan davranışlarımızın sonucudur. Ve sanki hayat bizimle oyun oynuyor gibidir. Eğer bu süreçteki kendi katkımızın ne olduğunu  anlayabilirsek o zaman kendini tekrarlayan modeli değiştirebilir ve çarktan kurtulabiliriz. Ancak yanlış sonuçlara varacak ve gereksiz suçluluk duygularına kapılacak olursak çarka takılır, döner dururuz.

 

Çark dönerken direnç ve geri kaçışlar yaşarız. Yapmak istediklerimiz her seferinde başarısız olur ve tıkanır. Bu tam “Ben bunu haketmek için ne yaptım?” diye sorduğumuz zamanlardır. Bunun en iyi cevabı, kendimize, durumumuza, sorunlara mümkün olduğunca objektif olarak bakmaktır. Ya da biraz geri çekilerek, olanı biteni izlemek ve olanlara ilişkin tepkilerimizi, duygularımızı, umutlarımızı ve korkularımızı gözlemlemektir. Bunu, örneğin bir konuya ilişkin belirli bir endişemizin bizi savunmacı bir tavra sürüklediğini ve bunun da önlemeye çalıştığımız tepkileri daha da provoke ettiğini görebildiğimiz zaman çarkı durduracak bir yol bulabiliriz.

 

Eğer çarkta fazla takılı kalacak olursak, yersiz suçluluk duygularımızın kurbanı olur, başımıza ne gelirse pasifçe kabul eder,  “bu bana tanrının bir cezası” diye bakmaya başlarız. Ya da dünyaya karşı bir öfke duymaya, olaylara “ben bu dünya için fazla iyiyim”, “daha iyisini hakediyorum” şeklinde bakmaya başlarız. Halbuki Kader Çarkı’nın amacı bizi yaşamımızın sorumluluğunu alabilecek olgunluğa doğru büyük bir adım atmamızı sağlayacak olan yüzleşmeyle karşılaştırmaktır. O nedenle bu yüzleşmeyi kucaklamak, zamanın gerektirdiği farkındalığı kazanmak ve zaman çarkından yeri ve zamanı geldiğinde, başka bir noktadan tekrar binmek üzere inmek gerekir.

        

Ülkemizin zamanın kendisine yüklediği görevleri doğru okuyabilmesi, böylelikle farkındalık kazanabilmesi ve bu farkındalikla bir sonraki döngüde önüne konacak görevlere hazırlanmak üzere yeri geldiğinde bu çarktan inebilmesi dileğiyle yolunuz açık olsun.

      

@ Güneş İlhan, 01.11.2007, İstanbul

Rev. 27.10.2014

          

      

          

 

 

tarotdergisi@gmail.com

Başa Dön

© 2005-2014, BARIŞ İLHAN YAYINEVİ

Bu sitedeki tüm yazıların yayın hakkı Barış İlhan Yayınevi'ne aittir. İzinsiz hiçbir alıntı yapılamaz ve kopya edilemez.

Site Meter