Ana Sayfa

 

30 Ağustos Zafer Bayramımız

 

 

 

"Bir insanın cesur olabileceği yegâne zaman, korktuğu zamandır."

~ George R.R. Martin ~

 

          

Hepinize Merhaba,

Kutlamakta olduğumuz Zafer Bayramımız'ın tarihi olan 30 Ağustos 1922 bir Kule günüdür. Kule kartının anahtar ifadesi “kurtuluş”tur ve içerisinde hapsolduğumuz duvarların yıkılışını temsil eder. Bizi hapseden sembolik gardiyana karşı kazanılan zaferi, tutsaklığın sona erişini ve hapishaneden kurtularak özgürlüğe atılan adımı simgeler.

Ardından umudu simgeleyen Yıldız kartı gelir. Yıldız Tarot’nun güveni temsil eden kartlarından biridir ve bize artık geleceğe güvenle bakabileceğimizi müjdeler. Kule’nin yıkılışıyla ortalığı kaplayan toz duman yavaş yavaş yere iner ve bize geleceğe dair bir vizyon geliştirebilmemiz için görüş imkanı sunulur.

Ama Yıldız’ın bize verdiği bu umut, ancak Ay’ın karanlığının üzerimize bindirdiği korkulardan sıyrılmayı başarabildiğimiz takdirde gerçekleşebilecektir ve maalesef Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun kartı Ay kartıdır.

Burada maalesef diyorum, çünkü Ay kartı en derin ve en zengin potansiyellerimizi simgeleyen kart olmakla birlikte o potansiyelleri gün yüzüne çıkartabilmek konusunda bizi çok zorlayan bir karttır. Ay’ın karanlıklarından gün ışığına çıkmak ölesiye korkutucudur. Temsil ettiği kuşku ve güvensizlik bizi ayaklarımızdan yeraltına çeker, kendi gölgemizden korkarız. O nedenle depresyonu simgeleyen kartımız da Ay kartıdır. Cenin pozisyonunda kendi karanlığımızda kıvrılmak bize daha kolay gelir. Bunu meşrulaştırmak için de sözde görünmeyen güçleri kullanırız. Belki de ülke olarak sahip olduğumuz toplumsal şüpheciliğimiz, ötekileştirmeye olan yatkınlığımız, bize bizden başka dost olmadığını (ki dış poltikada dost olunmaz diplomatik olunur) düşünmemiz bundandır. Bu mazeretlerimiz olduğu sürece sahne almamıza gerek kalmaz ve bunun sorumlusu da biz olmayız.

Daha önce de "Dünyamızın Acı Eşiği Ne Kadar Yüksek?" yazısında da bahsettiğimiz “Genellikle eşikten atlamamanın acısı, atlamanın korkusunun üstüne geçmedikçe bu eşikten atlamayız ve maalesef biz insanların bu noktadaki acı eşiği inanılmaz derecede yüksektir...” ifadesi bu kartta varlık bulur. Bunun varlık bulduğu bir diğer eşik kartı da Ermiş'tir, ama o Ay'ın yanında çok hafif kalır. Ay (XVIII) ve Ermiş (IX) sayılarının hanelerinin toplamıyla birbirleri ile bağlantılıdırlar. Ermiş ile bilinçdışımıza inen yeraltı/gece yolculuğu başlar, Ay ile biter ve yeryüzüne/gün ışığına döneriz. Cumhuriyetimizin doğum kartının Ay olmasının bize mesajı, kendi özümüzü gerçekleştirebilmek için Ay'ın temsil ettiği korkularımızın yolunu katederek Ermiş'in temsil ettiği kendimize, kim ve ne olduğumuza dair bilinçlenmenin aydınlığına ulaşmamız, bu aydınlığı önce kendimize, sonra da insanlığa yol göstermek için kullanmamız gerektiğidir.

Özetle, Ermiş feneriyle insanlığa ışık tutan, rehberlik edendir ve aslında ülkemizin olması gereken öz kartı da odur. O nedenle Ay'ın (XVIII) bu korkularını yenerek Ermiş'e (IX) ulaşmak, yani Ursula K. Le Guin'in dediği gibi, "Ay'ın karanlığına Ermiş'in ışığını götürmektir," yapılması gereken. O zaman Ben Kenobi'nin aşağıdaki ifadesiyle "güç bizimle olur."

Yolunuz açık, Ermiş'in ışığı sizinle olsun.
 
© Güneş İlhan, 29 Ağustos 2020, İstanbul
 

 

 

  
"Mumun ışığını görebilmek için kişinin onu karanlık bir yere götürmesi gerekir."

~ Ursula K. Le Guin ~

 

 

 

 

Star Wars üzerine...

Kahraman Ermiş'ten yolun en sonunda büyük görevi tamamlayabilmesi için ihtiyaç duyacağı sihirli formülü öğrenir deriz ya hani...işte böyle bir şey o formül...

CAMPBELL:
Kötü gücün bu dünyadaki belirli bir halkla özdeşleştirilmemesi olgusu, belirli bir tarihsel durumu değil, bir ilkeyi temsil eden soyut bir gücünüz olduğu anlamına gelir. Hikâye, bu güce karşı koyan halkla değil, ilkelerin işleyişiyle ilgilidir. Star Wars'da insanlara takılan canavar maskeleri, modern dünyadaki gerçek canavar gücünü temsil eder. Darth Vader'ın maskesi çıkarıldığında, bir insan olarak gelişmemiş, biçimsiz bir adam görürsünüz. Gördüğünüz şey niteliği belirsiz, tuhaf ve acınası bir yüzdür.
MOYERS:
Bunun anlamı nedir?
CAMPBELL:
Darth Vader kendi insanlığını geliştirmemiştir. O bir robottur. Kendisine göre değil, dayatılmış bir sisteme göre yaşayan bir bürokrattır. Bu, bugün hepimizin karşı karşıya olduğu, yaşamlarımıza yönelmiş olan tehdittir. Sistem sizi dümdüz edecek ve insanlığınızı inkâr mı edecek, yoksa siz sistemi insani amaçlara ulaşmak için kullanabilecek misiniz? Sisteme zorla hizmet etmemek için onunla nasıl bir ilişki içerisine giriyorsunuz? Onu kendi düşünce sisteminize göre değiştirmeye çalışmanın bir yararı olmaz. Onun arkasındaki tarihin ivmesi, bu tür bir eylemin sonucunda gerçekten kayda değer bir şeyin evrilebilmesi için fazlasıyla büyüktür. Yapılması gereken şey, kendi tarih sürecinizde bir insan olarak yaşamayı öğrenmektir. Bu başka bir şeydir, ve yapılabilir.
MOYERS:
Ne yaparak?
CAMPBELL:
Kendiniz için olan ideallerinize bağlı kalarak ve Luke Skywalker'ın yaptığı gibi, sistemin size yönelik insani olmayan istemlerini reddederek.
...Ben Kenobi, "Güç seninle olsun," dediğinde kastettiği şey programlanmış politik niyetler değil, yaşam gücü ve enerjisidir.

~ Joseph Campbell'in "Mitolojinin Gücü" isimli kitabından alıntı ~

 

tarotdergisi@gmail.com

Başa Dön

© 2005-2020, BARIŞ İLHAN YAYINEVİ

Bu sitedeki tüm yazıların yayın hakkı Barış İlhan Yayınevi'ne aittir. İzinsiz hiçbir alıntı yapılamaz ve kopya edilemez.