Ana Sayfa

      

Lovers Tarot Kule Kartı

 

Balık Beni Hiç Hayal Kırıklığına Uğratmaz...

  

Tırtıl, tam dünyanın sonunun geldiğini düşünüyorken bir kelebeğe dönüştü.

~ Anonim ~

          

 

   

Hepinize Merhaba,

 

Geçen yılın aksine bu yaz leyleği havada görmüş gibiydim. Birkaç seyahatim oldu. Bunlardan bir tanesi de yemeğin önüne tam pansiyon olarak servis edildiği bir seyahatti. Dolayısıyla bir gün sonrası için hangi yemeği istiyorsak menüden seçmemiz gerekiyordu. Ben olabildiğince farklı ve yerel çeşitler seçmeye çalışıyordum, çünkü kimi zaman yaptığım seçimler damak zevkime uygun çıkmasa da bana göre yerel tatları deneyimlemek de o seyahatin bir parçasıdır. Ancak seyahate birlikte çıktığımız arkadaşlarımdan bir tanesi her seferinde balık yemeği seçiyordu. Bir gün bu durumu kendisine vurguladım. O da bana cevap olarak, “Evet, balık seçiyorum, çünkü balık beni hiçbir zaman hayal kırıklığına uğratmaz,” dedi.

 

Bunu bana söylediğinde aklıma bu davranış modelinin aslında yaşamımızda ne kadar yerleşik bir model olduğu ve yalnızca yemek seçimimizle sınırlı da kalmadığı geldi aklıma. Belki yemek için farklı lezzetler arıyor olabilirim, ama yaşamımın diğer yönlerine baktığımda ben de bu modelden bir parça içimde barındırıyorum diye düşündüm. Çünkü bazı konularda ben de henüz Kule'mi alaşağı edebilmiş değilim ve bazen içimden derin bir uçma arzusu gelmesine rağmen benim de bir kelebek olmayı seçmek yerine tırtıl olarak kalmayı seçtiğim zamanlar oluyor. Tabii ki böyle zamanlarda damak tadımda yarattığım farklılığın pek de bir teselli olduğunu söyleyemeyeceğim, ama gene de hiç olmamasından iyidir.

 

Genelde hayal kırıklığına uğramamak için bizi yeni deneyimlere ve kazanımlara götürecek farklılıklara yönelmeye cesaret edemeyiz, hatta bazen bunu o kadar ileriye götürürüz ki hayal kırıklıklarımız konusunda bile hayal kırıklığına uğramamıza izin vermeyiz; örneğin yanlış bir ilişki modelini tekrarlamak ya da sonucunu çoktan bildiğimiz umutsuz bir olaya girişmek gibi. Yanlış bir ilişki modelini ya da girişimi durmadan tekrarlar, bunun sonucu olarak her zaman yaşadığımız hayal kırıklığını yaşar, sonunda da, "Ben zaten biliyordum böyle olacağını," deriz. Yani hayal kırıklığı beklentimizi hayal kırıklığına uğratmayız. Oysa farklı bir modeli denemek "biliyordum" diyebileceğimiz bir şey değildir. Orada bilinmeyene adım atmak vardır ki bu da cesaret ister, fildişi "Kule"mizde sözde korunaklı bir biçimde bilindik hayal kırıklıklarımızla yaşamak ise kolaydır.

 

Ancak eski tarot destelerindeki Kule kartlarının resimlerine baktığımızda kimisinde kulenin kendisinden daha ziyade yıldırıma ve aleve maruz kalmış insanı görürüz. Bu da akla Sezen Aksu'nun Farkındayım şarkısını getiriyor:

...Bu kızı yeniden büyütmeliyim
Kor ateşlerde yürütmeliyim
Değirmenlerde öğütmeliyim
Farkındayım...

 

Biz istediğimiz kadar kendimizi korumaya aldığımızı zannedip mecazi anlamda her gün balık seçerek, farklılık ve farkındalık yaratmayarak yaşamaya çalışalım, günü geldiğinde yıldırım bizi çarpacak ve hayat bize balık yerine kırmızı et yedirecektir. İyisi mi hayat onu bizim boğazımıza tıkmadan önce biz kendi isteğimizle yiyelim ki aşağıdaki dizeleri tekrarlamak durumunda kalmayalım:

...Ne gemiler yaktım
O kadar yandı ki canım
Sonunda karşıdan baktım
Ne göreyim, kendime yıldızlardan daha uzaktım...

 

Üstelik Kule'den sonra gelen kartın Yıldız olduğunu hatırlayacak olursak belki bu dizeler bizim için daha bir anlam kazanır.

 

Yıldızlara baktığınızda kendinizi görebilmeniz dileğiyle, yolunuz açık olsun.

   

© Güneş İlhan, Ağustos 2011, İstanbul

 

    

 

tarotdergisi@gmail.com

Başa Dön

© 2005-2022, BARIŞ İLHAN YAYINEVİ

Bu sitedeki tüm yazıların yayın hakkı Barış İlhan Yayınevi'ne aittir. İzinsiz hiçbir alıntı yapılamaz ve kopya edilemez.