Ana Sayfa

2010 Yılı Kartı - İmparatoriçe

   

Soprafino Tarot'su 

İmparatoriçe Kartı

    

      

Geçen yılın sözcükleri geçen yılın diline aittir.
Ve gelecek yılın sözcükleri bekler başka bir sesi.

 

~ T. S. Elliot ~

Little Gidding -‘Dört Kuartet’in dördüncüsünden alıntı

       

  

    

Hepinize Merhaba,

 

Bayramımız bitti, şimdi de yılbaşına doğru gidiyoruz. Bu ayın sonunda bir yılı daha geride bırakmış olacağız. Yeni yıla girerken gene dilekler dileyeceğiz, kararlar alacağız  ve kendimizi yeni yılda tekrarlarken bulmak istemediğimiz, artık bırakmak istediğimiz alışkanlıklarımızı ve davranış kalıplarımızı dile getireceğiz. Ama keşke bunu her gün, her daim yapabilsek ve tabii ilaveten bunları gerçekleştirecek cesareti gösterebilsek de sadece dilek ve niyet olarak kalmasalar.

 

Bu ayki konumuz 2010 yılı için yılın kartı. Hesabımıza göre gelecek sene yılın kartı Büyük Arkana'nın üç  (2+0+1+0=3) numaralı kartı yani İmparatoriçe olacak.

 

İmparatoriçe Toprak Ana (Gaia) ve Büyük Ana Tanrıça (Demeter, İştar). O tüm canlıların sonsuz yaşam kaynağı. Yaratıcı gücümüzü, dürtüleri özümseyebilmemizi ve onlardan yeni bir şeylerin doğuşuna izin verebilişimizi ifade eder. Doğum sancısına dayanmanın kaçınılmazlığı anlamına gelir. 2009 yılının kartının Güç kartı olduğunu hatırlayacak olursak bu doğumun haberinin bize bu yıldan verildiğini ve bu doğumun evrenin sütunlarından birini aşırı büyüterek yerinden oynatmaya başladığını görürüz zaten. İmparatoriçe kartının büyümeyi de simgelediğini ve bunun kontrolsüzce de olabileceğini göz önüne alacak olursak da bu sütunun 2010 yılında daha da büyümeye devam edeceğini öngörebiliriz.

 

Alfred Douglas bir kitabında İmparatoriçe'nin olumsuz nitelikleri genellikle erkek cinsi kanalıyla ortaya çıkar diyor. Dünya'nın da erkek (ataerkil) olduğunu düşünecek olursak yeni yılda bu olumsuz nitelikleri yaşamamız çok olası. Çünkü erkek doğum sancısına dayanamaz. Zaten de içinde bulunduğumuz süreç ve insanlarımızın bu sürece verdikleri tepkiler bunun aksini söylemiyor. Üstelik bu sancının verdiği korkuya cevaben Güç kartının teması olan kibir ekleniyor. İmparatoriçe'nin olumsuz niteliklerden biri elbette doğal afet, bunun yanı sıra aşırı korumacılık, kıtlık, istikrarsızlık, savaş ve yıkım, dünyayı ve etrafını kötü ve insanlık dışı olarak algılama, fırsatların elinden kaçıp gitmesine sebep olma da bu kapsamda.

 

Halbuki hem Tarot sembolizminde hem de sayısal sembolizmde İmparatoriçe kartı ve üç sayısı tanrısal ve kutsal bir sayıdır. O ikiliğin (dualitenin) ötesi ve bir ile ikiden doğan bir sayı olarak ikiliği olumlayan bir sayıdır. Erkekle kadının hayat verdiği ceninin sembolüdür. Hemen hemen tüm dinlerde ve mitolojilerde büyülü ve sakral bir güce sahip olduğuna inanılan sayılardandır ve hep çeşitli üçlemelerden bahsedilir. Tao Te Ching'in 42. Mesel'i de şöyle der:

“Yol’dan Bir doğar, birden iki,
ikiden üç, 

üçten on bin şey doğar;

bütün varlıklar uyum içinde,
Yin’i barındırır, Yang’ı kucaklar.”

 

Astrolog Barış İlhan sitesindeki Değişime Direnç: Satürn-Pluto Karesi başlıklı yazısında Satürn-Pluto döngüsünün 2019-2020 yıllarında biteceğinden bahsetmiş, biz de o yılların kartlarına baktığımızda dünyanın 2019 yılında Asılan konumuna geçeceği ve bu nedenle bakış açısını değiştirmek zorunda kalacağını, 2020 yılında ise İmparator kartı ile yeni bir yapılanma süreci içerisinde olacağını öngörebiliriz. Asılan rakamlarının toplamıyla İmparatoriçe'ye karşılık gelen kart, İmparator ise İmparatoriçe'den sonra gelen karttır. O nedenle 2010 yılının etkileri 2019 ve 2020 yıllarına yansıyacak. Ayrıca bahsi geçen yazı bize 11 Eylül 2001'i  hatırlatıyor ve 2001'e bakınca o yılın kartının da İmparatoriçe olduğunu görüyoruz.

 

Dolayısıyla İmparatoriçe kartının olumsuz niteliklerini deneyimlemek, yani Doğa Ana'ya karşı durmak pek de hayırlara vesile olmaz. Onun için yaşam nehrinin önünde engel olarak durmamamız, aksine yeni şeylerin hayata karışmasına izin vermemiz, doğanın her şeyi en doğru zamanda büyüten ve olgunlaştıran yaşam gücüne güvenmemiz gerekir.

 

Ayrıca bu kartın bir ifadesi de içimizde büyüyen inancı muhafaza ederken başkalarını da kendi inançlarını büyütebilmeleri için cesaretlendirmektir. 

 

İmparatoriçe'nin yılına doğru giderken yolunuz açık olsun.

  

© Güneş İlhan, Aralık 2009, İstanbul

 

 

           

     

tarotdergisi@gmail.com

 

Başa Dön

 

© 2005-2013, BARIŞ İLHAN YAYINEVİ

Bu sitedeki tüm yazıların yayın hakkı Barış İlhan Yayınevi'ne aittir. İzinsiz hiçbir alıntı yapılamaz ve kopya edilemez.

    

Site Meter