Ana Sayfa

   

Bir Lehte-Aleyhte Açılımı

  

İnsanlığın bütün sorunları, kişinin tek başına 

bir odada sessizce oturamamasından kaynaklanır.

 

~ Blaise Pascal ~

          

  

Hepinize Merhaba,

 

Bir yılı daha geride bırakmak üzereyiz. İlgilenenler için gene hatırlatalım, 25'ini 26'sına bağlayan gece 12 Gece başlıyor. Bunun için ana sayfamızdaki "Kart Açılımları"na tıklayın. 12 gece boyunca kart çekmek istemeyenler 31 Aralık gecesi saat 24:00'ten sonra 2012 yılının kartını çekebilirler. Ana tema için bir tane büyük arkana kartı, tamamlayıcı tema olarak da bir tane küçük arkana kartı çekeceğinizi unutmayın. Yani desteyi büyük ve küçük arkana olarak ikiye böleceksiniz. Sizlere 2012'de zorlu olmayan kartlar diliyorum.

 

Dünyamız 2012'de bir Aziz yılına giriyor. Sizlere bu ay Aziz'den bahsetmek istiyordum, fakat tıkandım ve bir türlü yazamadım. Bu da benim Aziz kartı ile biraz başbaşa vakit geçirmem gerektiğinin göstergesi. Bu nedenle Aziz kartını konuşmayı 2012'nin Ocak ayına bırakmış bulunuyoruz. 

 

Eğer siz de herhangi bir kartla ilgili olarak tıkandığınızı, onunla konuşamadığınızı ve hatta ona bakamadığınızı farkedecek olursanız yolculuğunuzun güncel noktasında o kartın teması ile ilgili çözümlemeniz gereken bir durum var demektir. Böyle bir durumda önce o karttan biraz uzaklaşın ve bu esnada sakın kartı düşünmeyin. Sonra tazelenmiş bir şekilde kartın karşısına oturun ve zihninizde herhangi bir konu ya da amaç belirlemeksizin ona bakın, betimsel temasını ve sembollerini inceleyin, detaylarını farkedin ve onunla serbestçe konuşun. Dilinize ya da aklınıza düşen hiçbir soru, cümle ya da kelimeyi engellemeyin ve onları not edin. Göreceksiniz, hiç farketmeden kendinize birçok ipucu vermiş olacaksınız. Sonra tek yapmanız gereken bu ipuçlarını bir araya getirmek olacak.

 

Kendim için yukarıda sizlere önerdiğimi yapmanın yanı sıra nasıl bir yaklaşımda bulunmam gerektiğini bir de kartlara sorayım dedim ve Lehte-Aleyhte açılımı için iki kart çektim. Bu kartları sizlerle paylaşmak ve böylece daha önce yapmadığımız bir şeyi yapmak, yani sizlerle birlikte küçük de olsa bir açılımın yorumunu yapmak istedim.

 

Aleyhte olan kart olarak Asılan'ı çektim, lehte kartı ise Kupa Kraliçesi'ydi. Yani kartlar da bana aynı düşündüğüm gibi bir yandan asılı ve takılı kalmamamı, bir yandan da bu tıkanmayı nafile görmememi ama neden tıkanmış olduğumu anlayabilmek ve doğrularak yol alabilmek için de sezgilerime kulak vermemi söylüyorlardı. 

 

Önce Asılan'dan başlayarak ne yapmazsam daha iyi olabileceğine bakalım. Asılan tüm uğraşlarımızın ve çabalarımızın nafile olduğu bir süreçtir. Yöneldiğimiz konuda ne yaparsak yapalım hiç bir gelişme kaydedemez, hiçbir sonuç elde edemeyiz, ta ki yaklaşımımızı, bakış açımızı veya hedefimizi değiştirene ya da tümüyle vazgeçinceye kadar. Bu süreçte kişi tam bir kurbandır, ta ki gerçekte kurban olmayabileceğini farkedinceye kadar. Gerçi Asılan'ın anahtar ifadesinin feragat olduğunu düşünecek olursak, burada elbette bir kurban verme veya kurban olma söz konusudur. Burada bir şeyi bırakmak ve veda etmek gerekir, çünkü bir sonraki kart Ölüm'dür ve biz asılı kalmaktan ancak sembolik olarak ölerek kurtulabiliriz. Bu bırakış bir yaklaşım, bir tavır, bir amaç ya da bir kimlikle ilgili olabilir ve biz bunun acısını ve korkusunu sanki gerçek bir ölümmüş gibi yaşarız, ta ki bu ölümün bizi yeniden doğuşa yani yeni ve daha iyi bir hayata götürmekte olduğunu kavrayıncaya kadar. 

 

Lehte olan kartın Kupa Kraliçesi olduğunu görünce ise Pascal'ın bir diğer sözü geldi aklıma, "Öyle gerçeklikler vardır ki biz onları ancak sezgi ile yakalarız. Sezgi yalnız gönlün değil, usun da iç gözüdür." Kupa Kraliçesi sezgileri güçlü bir kraliçedir. Aynı zamanda sakin, uyumlu, anlayışlı ve hoşgörülüdür. Bir öneri kartı olarak çıktığında ise konuya hoşgörü ve anlayışla yaklaşmamızı, anlamaya çalışmamızı söyler. Anlamanın yolu ise iç sesimizi dinlemek ve sezgilerimize kulak vermektir. Böylelikle yaşanan temanın anlamını kavramak mümkün olacaktır. Burada tıkanmış olduğum kartın Aziz olduğunu ve Aziz kartının anahtar ifadelerinden birinin de anlam arayışı olduğunu düşünecek olursak bu kraliçeyi çekmiş olmamın anlamı daha da önem kazanıyor.

 

Benim için Asılan gibi asılı kalmaktan kurtulmanın yolu bu ay Aziz kartını yazmak konusunda ısrarcı olmaktan vazgeçmek ama Aziz'den vazgeçmemek ve Kupa Kraliçesi'nin de yapacağı gibi Aziz kartında derinleşmeye ve neden Aziz'de takılıp kaldığımı sezgilerimle konuşmaya karar vermek oldu.

 

Sizlerin de yolculuklarınızda uzun süre asılı kalmamanız dileğiyle yolunuz açık olsun.

 

© Güneş İlhan, Aralık 2011, İstanbul 

     

         

tarotdergisi@gmail.com

Başa Dön

© 2005-2019, BARIŞ İLHAN YAYINEVİ

Bu sitedeki tüm yazıların yayın hakkı Barış İlhan Yayınevi'ne aittir. İzinsiz hiçbir alıntı yapılamaz ve kopya edilemez.