Ana Sayfa
KÜÇÜK ARKANA - DEĞNEK SERİSİ

Element : Ateş
Sayı Anahtar Sözcük Anahtar İfade Astrolojik Karşılığı Mitolojik İmge

I Ching Karşılığı

1 Yaratıcı enerji, girişim ruhu, inisiyatif alma, yeni başlangıçlar, kendimizi tanıma yolunda olgunlaşma.  Enerji ve heves doluyum. Güneş/Mars, cesaret, kararlılık, tehlikeye atılmaya gönüllülük ve kendi kendine yapma gücü anlamında. Musa’nın (sabırsızca) kayalardan su çıkarttığı asâsı; veya Herakles’in sopası.

46 Sheng

Yukarı İtme

2 Eyleme dönüşemeyen fikirler, atalet, yüzeysel bağlılık, bir yönde karar vermek ya da tarafını belirlemek için çağrı. Artık tarafsız ve kararsız olmamalıyım. Mars Terazi’de, içsel bir bağlılık ya da pratik bir sonuç olmaksızın alınan teorik karar olarak. Kararsızlar, Dante’ye göre Araf'da bekleyenler.

43 Kuai

Yarıp Geçme

Kararlılık

3 Güven, sağlam zemin, ara bir hedefe ulaşmış olma, geleceğe güvenle bakma. Güvenle yoluma devam edebilirm. Merkür Aslan’da, güven ve sağgörü anlamında, Satürn’le uyumlu bağlantıda olduğunda güvenli zemin olarak. Sina Dağı’nda Vaat Edilmiş Topraklara bakan Musa.

20 Kuan

Bakarken Düşünceye Dalma

4 Huzur ve güven, yapılan işten keyif alma, kazanılan deneyimlerden doğan yeni fikirler ve yeni başlangıçlar, sıcak ve yeni ilişkiler. Keyfim yerinde. Venüs 5. evde, neşe, oyun ve keyif olarak veya Ay/Venüs, emniyet ve sokulganlık anlamında. Grek Hora Eirene, Barış Tanrıçası; gemiyi terketmekte olan Nuh.

22 Pi

İncelik

5 Güç sınaması, sportmence mücadele ve rekabet, kendine ve yeteneklerine ilişkin farkındalık kazanma. Kendimi ifade edebiliyor, yeteneklerimi ortaya koyabiliyorum. Mars 5. evde, oyunbaz ve sportmence rekabet anlamında. Ida’lı Dakyl Herakles’in başlattığı Olimpiyat oyunları.

--

6 Zafer, mücadelede kazanılan başarı, adını duyurma, tatmin, güzel haber, başarının ödüllendirilmesi, yükselme.  Beni hedefime yönelten bu başarımın keyfini çıkarabilirim. Jüpiter 10. evde, başarı ve tanınmanın bir ifadesi olarak. Grek Zafer Tanrıçası Nike ve onun Romalı eşiti Viktoria.

63 Chi Chi

Tamamlamadan Sonra

7 Direnmeye karşı taviz vermeden savaşma cesareti, rekabet, kıskançlık, kendimizi, fikirlerimizi ve inançlarımızı savunmak durumunda kalma. Kendi inandığımın arkasındayım. Merkür/Mars Satürn’le açıda, bir direnmeye karşı hünerli mücadele olarak. Hz. Davud’un Calût’la dövüşü.

33 Tun

Geri Çekilme

8 Yakında olacak bir olayın ve beklenti ya da korkuların gerçekleşeceğinin habercisi, spontane değişiklikler ve gelişmeler, harekete geçmek ya da seyahat etmek durumunda kalma. Henüz beklemiyordum ama geldi çattı, o nedenle şimdi harekete geçmeliyim. Astrolojik öngörüdeki zaman faktörü: Transitlerin, progresyonların vb. tetikleme anı. Göçmen kuşların yaklaşan olayları haber veren uçuşu.

35 Chin

İlerleme

9 Kendini savunmaya alma, yenilik ve değişikliğe direnme, içsel küskünlük, eski yaralarımızla, geçmişle ve korkularımızla uzlaşıp yeniyle tanışmamız için çağrı. Meğerse zırhım beni ne çok sıkıyormuş, aslında zaten gerek de yokmuş. Satürn/Venüs, koruyucu zırh ve ve savunmacı tavır olarak. Tanrının arzusunu yerine geirmeyi reddeden Tobias.

47 K’un

Baskı

Tükenme

10 Kaldırabileceğinden fazla yük alma, perspektif yoksunluğu, depresyon, safralardan kurtulma, mola alma ve konuyla ilişkin büyüme/olgunlaşma gerekliliği. Silkinmeliyim. Gereksiz olanlar düşsün ki, ben kalanları daha güzel yerleştirebileyim. Satürn/Güneş, ağırlık ve depresyon anlamında veya Satürn 11. evde, perspektif yoksunluğunun ifadesi olarak Yerküreyi taşıması gereken ve onu memnuniyetle Herakles’e veren Atlas.

28 Ta Kuo

Büyüğün Ağır Basması

Prens Heyecanlandıran fırsatlar, ufkumuzu genişleten dürtüler ve çatışmalar, sınırlarımızı kavrama,  macera arayışı. Karşıma çıkan fırsatla ufkum genişliyor, çok heyecanlıyım. Yay’daki Ay’la bağlantılı Venüs, coşkuyla denenen fırsat olarak. Argonautları macera dolu Altın Post’u aramaya çağıran İason.

16 Yü 

Coşku

Şövalye Girişimcilik, coşku, yaşama arzusu, sabırsızlık, sorgusuzca geliştirilen ve elçiliği yapılan temel kanılar, hırslı rekabet ve tartışmalar. Işıyorum. Mars Koç’ta, girişimcilik ruhunun, deneyime susamışlığın, coşkunun, maceraperestliğin ve sabırsızlığın ifadesi olarak. Sıcak güney rüzgarı Notos. Onun sıcaklığı çok değerlidir, ama öte yanda da onun sıcak güz fırtınalarından hasadı tahrip edecek diye korkulur.

--

Kraliçe Yaşama arzusu, yaşamı kabul etme, gurur, özgür irade, olgunlaşmaya hazır olma, açık fikirlilik, daha fazla bağımsızlık ve sorumluluk. Yaşamı seviyorum, yaşam da beni seviyor. Ay Aslan’da, yaşama arzusu, coşku, gurur, özgür irade ve ele avuca sığmazlık anlamında. Amazon Kraliçeleri Hyppolytha ve Penthesilea. Veya Av Tanrıçası ve Hayvanların Efendisi Artemis. --
Kral İstek gücü, kendinden emin olma, güçlü motivasyon, zamanlama duygusu eksikliği, dinamizm, kendini adama, cömertlik, olgunlaşma ve inançlarımızı geliştirme süreci. Kendimi ifade ediyor, yaratıyorum. Güneş Aslan’da, öz güven ve egemenliğin ifadesi olarak. Yüce Kral Arthur veya Bilge Kral Süleyman.

--

Güneş İlhan, 2005, İstanbul

 

Kaynakça: 

Hajo Banzhaf, Tarot Yol Rehberi, 2004 (İlhan Yayınevi)

Hajo Banzhaf, Astrolojinin Anahtar Sözcükleri, 1999 (İlhan Yayınevi)

Juliet Sharman-Burke, The Complete Book of Tarot, 1985 (Pan Books)

Gerd Ziegler, Tarot Mirror of the Soul, 1988 (Red Wheel/Weiser)

A. T. Mann, The Elements of the Tarot, 1993 (Element Books)

tarotdergisi@gmail.com

 

Başa Dön

 

© 2005-2021, BARIŞ İLHAN YAYINEVİ

Bu sitedeki tüm yazıların yayın hakkı Barış İlhan Yayınevi'ne aittir. İzinsiz hiçbir alıntı yapılamaz ve kopya edilemez.