Ana Sayfa

      

Crowley Tarot Araba Kartı

İki Kurt

  

Büyükbabanız ne kadar boylu olursa olsun, siz kendinizi büyütmelisiniz.

 

~ İrlanda Atasözü ~

          

 

   

Hepinize Merhaba,

 

Bu ay sonu ülkemizin yıl kartı değişiyor ve Türkiye Cumhuriyeti bir Araba yılına giriyor. Araba, kahramanın yetişkinliğe doğru yola koyuluşunu betimleyen karttır. Kahraman, Aşıklar'da yüreğinin sesini dinleyerek almış olduğu cesurane karar ile babaevini terkeder ve olgunlaşma yolunda kutupsal dünyaya adım atar. Kahramanın motivasyonu, harekete geçmiş olmanın coşkusu ve bilinmeyene doğru gidiyor olmanın heyecanıdır. Zaman ise kahramandan yanadır. Nihayet sırça fanusundan çıkacak, yaşamdaki ikilikle ve çelişkilerle tanışacaktır. Onların üstesinden gelmeyi öğrenecek, kendisini ispatlayacaktır. Bu nedenledir ki kartın tasvirinde biri siyah diğeri beyaz, iki koşum hayvanı vardır.

 

Kimileri Araba kartını anlatmak için eski bir Cherokee hikâyesini anlatırlar. "İki Kurt" isimli bu hikâyede büyükbaba torununa yaşamın ne olduğunu öğretebilmek için kendisi de dahil tüm insanların içerisinde sürmekte olan bir kavga olduğunu söyler. Bu, iki kurt arasındaki korkunç bir kavgadır. Kurtlardan birinin kötü - öfke, haset, korku, pişmanlık, keder, açgözlülük, kibir, kendine acıma, suçluluk, hınç, aşağılık duygusu, yalanlar, boş gurur, kendini beğenmişlik ve ego,  diğerinin ise iyi - neşe, huzur, sevgi, umut, dinginlik, alçak gönüllülük, iyi yüreklilik, yardımseverlik, duygudaşlık, cömertlik, doğruluk, şefkat ve inanç olduğunu anlatır. Torunu kavgayı hangi kurtun kazanmakta olduğunu sorduğunda ise büyükbabanın cevabı, "Hangisini besliyorsan, o!" olur.

 

Bununla birlikte, kurtlardan birini beslerken diğerini aç bırakmamak gerekir. Sonuçta bu arabayı iki koşum hayvanı birlikte çekeceklerdir. Bir hayvanı aç bırakmak onun hırçınlaşmasına ve saldırganlaşmasına neden olacaktır. Oysa Araba kartında esas olan dizginlerin hâkimiyetini elden bırakmamaktır ve hırçın bir koşum hayvanı ile bu hâkimiyet mümkün olmaz. Üstelik Araba zamanı kahramanın sağlıklı bir ego geliştirmesi gereken zamandır. Bunun için hayvanın da sağlıklı beslenmesi gerekir. Beslemek bir canlının tüm maddi ve manevi ihtiyaçlarını karşılamak demektir ve karın doyurmaktan öte bir şeydir. Örneğin bir çocuk anne ve babası tarafından beslenirken onlar tarafından farkedilmeye, sevgi ve kabul görmeye, korunmaya ve kollanmaya ihtiyaç duyar. Bu olmadığı takdirde çocuk yaşama karşı öfke ve isyan duygularıyla dolu bir birey olarak büyür. Anne ve babası da çocuklarına sevgiyi ve sevmeyi öğretemedikleri gibi ona yaşamı ve yaşamayı da öğretemezler. Bu içimizdeki kurtlar için de geçerlidir, onlar da farkedilmek ve kabul görmek isterler. İkisi ancak bu yolla uzlaşabilir, bütünleşebilir ve birlikte, yan yana yola koyulabilirler.

 

Araba ve yola koyulma dediğimizde, belki de bir an için geçen ayki yazıya dönmemiz ve Kroisos'u hatırlamamız yerinde olur. Kroisos da bir yola koyulmuş ama kibri yüzünden bu yolun sonunda yıkılan kendi krallığı olmuştur.

 

Araba kartı kahramanın bildik ve korunaklı ortamına veda ederek koyulduğu büyüme yolunda çatışmaların ve çelişkilerin üstesinden gelmesi ve kendi dünya kavrayışını geliştirmesi gereken bir dönemdir. Kahramanın özgüveni yerindenir. Araba kartının devrede olduğu dönemde kahraman kendi gemisinin kaptanı olmayı öğrenir. Ancak burada kesinlikle göz ardı edilmemesi gereken anahtar ifade bunun henüz bir öğrenme süreci olduğudur. Dolayısıyla kahramanın kendi gerçek kapasitesini iyi tartması ve kendi gücünü tahminde aşırıya kaçmaması gerekir. Bir anlamda yeni yerler fethetmek üzere yola çıkmış olan kahraman, özgüven konusunda aşırıya kaçtığı takdirde kendisini henüz bir fetih gerçekleştirmeden fatih ilan etme yanılgısına düşebilir, bunun sonucu olarak da Ikaros ve Bellerophontes ile aynı kaderi paylaşmak durumunda kalabilir.

 

Araba kartı bize kendisinin etkin olduğu süreçte koşullar bizim lehimize olmakla birlikte yola koyulurken gittiğimiz yönü iyi belirlememiz, hedefimize odaklanmamız, enerjimizi iyi dizginlememiz ve dengelememiz, aşırı hız sebebiyle bir kazaya sebebiyet vermememiz ve önümüze çıkanı ezip geçmemeye özen göstermemiz gerektiğini söyler.

 

Dizginler elinizde, yolunuz açık olsun.

   

© Güneş İlhan, 14.10.2011, İstanbul

 

    

 

tarotdergisi@gmail.com

Başa Dön

© 2005-2020, BARIŞ İLHAN YAYINEVİ

Bu sitedeki tüm yazıların yayın hakkı Barış İlhan Yayınevi'ne aittir. İzinsiz hiçbir alıntı yapılamaz ve kopya edilemez.