Ana Sayfa

   

Aziz ile Araba

  

Bizlere gereken yalnızlıktır, büyük, içsel yalnızlık.

Kendi içine yürümek ve saatler boyu kimselere rastlamamak.

 

~ Rainer Maria Rilke ~

          

  

Hepinize Merhaba,

 

Biliyorsunuz içinde bulunduğumuz günlerde Dünya'nın yıl kartı Aziz, Türkiye'nin yıl kartı ise Araba. Türkiye elbette Dünya'nın yıl kartından da etkiler alıyor. Ben de acaba ikisi bir araya geldiklerinde birleşimleri ne oluyor, bir de öyle bir baksak diye merak ettim ve kartların sayıları olan V ile VII'yi topladım, karşıma XII Asılan çıktı.

 

Asılan Ölüm'den önceki kartımız. Bu kartta kendi inandıklarımıza ve bakış açımıza sıkı sıkıya yapışıp asılı mı kalacağız, yoksa değişimi kabul edip olgunlaşma yolunda kendimizi derinliklere doğru mu bırakacağız, o bize kalmış. Asılan'ın sayısının rakamlarını topladığımızda karşımıza çıkan kart III İmparatoriçe'dir. Dolayısıyla derinlere doğru büyümeyi seçmek bize bereket getirir. Asılı kaldığımızda  ise kısır kalırız. İmparatoriçe'nin doğurganlığından yararlanamayız ve hatta İmparatoriçe'nin gazabına bile uğrayabiliriz.

 

Asılan bize, "Dur, sus, gözle, dinle ve düşün!" der. Bu süreçte bakış açısı ve yaklaşım gözden geçirilip gerekli ayarlar yapılmadan girişilen tüm şeyler nafiledir ve bizi daha fazla askıya çeker.

 

Belki de burada, bir savaş tanrısı olan Odin'in aynı zamanda bir bilgelik tanrısı olabilmek için kendisini dünya ağacı Yggdrasil'e astığını ve orada dokuz gün boyunca asılı kaldığını hatırlamak iyi olur. Adı öfke, tahrik ve şiir anlamlarına gelen Odin'in savaş tanrısı olmasının yanı sıra bir özelliği de doğrudan insanların hayatına müdahale etmesi ve onlara akıl öğretmesidir. Bilgiye ve bilmeye olan açlığı ve susuzluğu hiç bitmez, her şeyi bilmek ister. Bunun için de kendisini (vücudunu = maddeselliğini) kurban eder ve  dokuz gün boyunca ağaçta asılı kalır. Ama derinlere doğru büyümek üzere kendini gönüllü olarak ağaca asmış olması onu sonunda bilgelik tanrısı yapar.

 

Odin'in asılı kaldığı günlerin sayısı olan dokuz ise aynı zamanda Ermiş kartımızın sayısıdır ve Ermiş kartı kendini bilmek, kendini tanımak üzere biraz dış dünyadan geri çekilmeyi temsil eder ve bilgelik için çabalamanın işaretidir.

 

V ve VII'nin birleşimi ne olur acaba dediğimizde bir de şöyle bir yorum getirebiliriz. V ile VII'nin arasındaki kart VI Aşıklar'dır. Aşıklar kartının etkin olduğu dönemde ise kartın bize önerisi karşıtlıkları aşarak çatışmaların üstesinden gelmek için gayret göstermemizdir. Farklılıklarının bilincinde olarak sağlanan bir birlik ve eşitlik ortamı bu kartın temalarındandır. Dolayısıyla adaletin de iş başında olması gerekir. Ayrıca bu kartın odağı da dış dünyadan daha ziyade iç dünyadır. Bu iç dünya yüreğimiz, yuvamız veya yurdumuzdur. İşimiz ise onun huzuru için çabalamaktır.

 

Huzurunuz bol, yolunuz açık olsun.

 

© Güneş İlhan, 07.06.2012, İstanbul 

     

         

tarotdergisi@gmail.com

Başa Dön

© 2005-2019, BARIŞ İLHAN YAYINEVİ

Bu sitedeki tüm yazıların yayın hakkı Barış İlhan Yayınevi'ne aittir. İzinsiz hiçbir alıntı yapılamaz ve kopya edilemez.