Ana Sayfa
KÜÇÜK ARKANA - KILIÇ SERİSİ

Element : Hava
Sayı Anahtar Sözcük Anahtar İfade Astrolojik Karşılığı Mitolojik İmge

I Ching Karşılığı

1

Zihinsel berraklık, çıkmazda görünen bir zorluğun net bir kavrayış sonucu çözüme ulaşması, düşüncelerde farkındalık, analiz ve sentez, kavrayış sonucu gelen her türlü ayrılık. Algılarıma güveniyorum. Merkür/Mars, kurnazlık ve karar verme gücü anlamında veya Merkür/Jüpiter, kavrayışın artması ve daha yüksek anlam olarak. Büyük İskender’in Gordion düğümünü (psikolojik karmaşa) kestiği kılıç (kavrama gücü).

--

2 Derin kuşku, içsel çatışma, içsel çatışma, karar veremek, kullanılması gereken analitik yetenekler. İnanabilmek için duygularıma da söz hakkı vermeliyim. Ay İkizler'de, derin içsel kuşkunun ifadesi olarak. Kuşkucu Thomas.

38 K’uei

Karşıtlık

3 Acı ama gerekli bir adım, duyguların aksine verilmesi gereken karar, bize acı veren bir konumdan farkındalıkla kurtulma. Her güçlük aynı zamanda içinde kendi çözümünü de barındırır. Mars/Ay, incinmiş duyguların ifadesi olarak. Merkür’le bağlantıda olduğunda, duyguların aksine verilen karar anlamında. Hz. İbrahim’in İshak’ı kurban etme kararı. Kral Kreon’un kesin emrine rağmen kardeşi Polyneikes’i gömen Antigone.

23 Po

Parçalara Ayrılmak

4 Devam etmeye imkan vermeyen engeller, zorunlu dinlenme, hastalık, mola alma gerekliliği, kendimizle uzlaşma fırsatı. Şimdi kendimle uzlaşıyorum. Satürn 5. evde, engellenmiş yaratıcılığın ifadesi olarak veya 6. evde, hastalık belirtisi olarak. Zamanlarının yeniden gelmesi, dünyanın onlara ihtiyaç duyması ve çağırması için bekleyen yok olmuş kahramanlar: sisli Avalon adasındaki Kral Arthur ve Kyffhaeuser’deki İmparator Barbarossa.

9 Hsiao Ch’u

Küçüğün Evcilleştirici Gücü

5 İlkesizlik, aşağılama, düşmanlık, yıkıcı düşünceler, saldırganlık, mevcut kanıların acımasızca çöküşü.  Bu çirkin savaşı bırakmalıyım. Mars Akrep’te; karanlık yönünün ifadesi yıkıcı güç ve alçaklık olarak. Ares, Grek Savaş Tanrısı ve kız kardeşi Eris, Nifak Tanrıçası. Veya Styks, “korkunç” Nefret Tanrıçası.

6 Sung

Çatışma

6 Fiziksel ya da içsel yolculuk, her anlamda yeni kıyılara ulaşmak üzere yola çıkmak ve bu bilinmeyenin endişesi ama aynı zamanda merakı. Korkuyorum ama karşı kıyıya geçmem lazım, hem merak da ediyorum.  Mars 4. evde, bildik çevreden ayrılma olarak veya Merkür 9. evde, yeni ufuklar arayışı olarak. Gılgameş’in yaşam bitkisini arayışında Ölüm Denizi üzerindeki yolculuğu. İsrailoğullarının Kızıl Denizi geçişi.

3 Chun

Başlangıçtaki Güçlük

7 Kurnazlık, sahtekârlık, aldatmak ve aldatılmak,entrika, gerçeği görmek istememek, sıvışmak. İstediğimi elde etmek için her şey mübah mı? Merkür, kurnazlık, sahtekârlık, rezillik ve samimiyetsizlik anlamında. Hermes, Hırsızların Tanrısı olarak ve onun oğlu Baş Hırsız Autolykos.

44 Kou

Buluşmaya Gelme

Ayartma

8 İçsel engellemeler, içsel sınırlamalar, benliğin bastırılması veya bunlardan özgürleşmeye doğru atılmış olan ilk adım Kendimi özgür bırakıyorum. Satürn 4. evde, içsel engellemelerin ifadesi olarak. Bir oğula hamile kalmasın diye - Zeus üzerinden altın yağmuru olarak akıncaya ve Perseus’u doğuruncaya kadar - zindana hapsedilmiş olan Danae.

39 Chien Engelleme

9 Suçluluk duygusu, endişe, depresyon, kayıp korkusu ve acısı, vicdan azabı . Seviliyorum, çünkü olduğum gibiyim.  Satürn/Ay, endişe, depresyon ve suçluluk duyguları olarak. Vicdan azabını temsil eden Erinyes/Furialar: Alekto (Sükûn Bulmayan), Teisiphone (Cinayet İntikamcısı) ve Megaira (Kıskanç).

--

10 Şiddetli, zalim ve zamansız son, ayrılık ya da bir bakış açısının terk edilmesi, duyguları öldüren akıl gücü. Enerjimi pozitif bir amaca yöneltiyorum. Mars/Satürn, zalim, şiddetli son olarak. Terminus, Romalıların sınır taşı olarak yüceltilen tanrısı.

18 Ku

Bozulmuş Olan Üzerinde Çalışma

Prens

Dile getirilen düşünceler, çatışma, tartışma, haksızlığa uğrama, genellikle ayrılık, bazen de çatışmanın beraberinde gelen farkındalık.  Kendimi ifade ediyorum. Mars 3. evde veya Merkür’le gerilimli açıda, anlaşmazlık çıkartan ve nifak sokan olarak. Peleus ve Thetis’in düğününde davetsiz Tanrıça Eris’in konukların önüne fırlattığı ve böylelikle Truva savaşını başlatan altın elma

--

Şövalye İçsel ve dışsal katılık, mesafelilik, acımasızlık, anlaşmazlık ve ayrılık, eleştiri ve özeleştiri, heyecanlı bir evrenin  geriye kuşku dolu bir ortam bırakarak soğuması. Yaşamdaki asıl görevim kendime sadık kalmak. Satürn/Venüs, ilişkilerde ve temaslarda soğukluk ve katılık olarak veya Mars/Merkür, kavrayış keskinliği ve tartışma olarak. Boreas, soğukluğuna rağmen üretken güç olarak değer verilen dondurucu kuzey rüzgârı .

--

Kraliçe Bütünleşen düşünceler ve kişilik, bağımsızlık ve eşitlik arayışı, yaratıcılık, öğrenme arzusu, algılama gücü. Uyanışım pozitif, yapıcı ve yaratıcı. Güneş Kova’da, bağımsızlık, bireylik ve bilgece kavrayış anlamında. Taliplerinden daha hızlı koşan, sonunda merakına yenik düşen, ayağina çabuk Atalante. Wotan’ın ve vahşi ordunun avladığı, Cermen’lerin Kasırgası. --
Kral Analitik zihin gücü, ayırt edebilen eril düşünce, arabuluculuk, nüktedanlık, kurnazlık, uyanıklık, çok yönlülük. Zihnimin gücünü kullanıyorum ve objektifim. Merkür İkizler’de, nüktedan, becerikli, uyanık ve hilekâr anlamında. Uyanık kahramanlar Odysseus ve Sisyphos.

--

Güneş İlhan, 2005

 

Kaynakça: 

Hajo Banzhaf, Tarot Yol Rehberi, 2004 (İlhan Yayınevi)

Hajo Banzhaf, Astrolojinin Anahtar Sözcükleri, 1999 (İlhan Yayınevi)

Juliet Sharman-Burke, The Complete Book of Tarot, 1985 (Pan Books)

Gerd Ziegler, Tarot Mirror of the Soul, 1988 (Red Wheel/Weiser)

A. T. Mann, The Elements of the Tarot, 1993 (Element Books)

tarotdergisi@gmail.com

 

Başa Dön

 

© 2005-2021, BARIŞ İLHAN YAYINEVİ

Bu sitedeki tüm yazıların yayın hakkı Barış İlhan Yayınevi'ne aittir. İzinsiz hiçbir alıntı yapılamaz ve kopya edilemez.