Ana Sayfa
KÜÇÜK ARKANA - KUPA SERİSİ

Element : Su
Sayı Anahtar Sözcük Anahtar İfade Astrolojik Karşılığı Mitolojik İmge

I Ching Karşılığı

1 Şans, içimizde yatan ve keşfedilmek isteyen fırsat. Lütuf, sevgi, iyileşme. Ruhsal mutluluk, derin aşk. Barış, huzur ve uzlaşma. Tatmin olma duygusu. Her şeyi kuşatan sevgi içimi ve çevremi dolduruyor. Neptün/Jüpiter Güneşle uyumlu bağlantıda, en derin tatminin lütfu olarak. Kutsal Kâse, arzu edilen en yüce faziletin simgesi olarak.

64 Wei Chi

Tamamlanmadan Önce

2 Sevgi dolu karşılaşma. Birbirine yakınlaşma, ortaklık kurma, işbirliği. Zıtlıkları aşma, barışma. Aşık olma, yeni bir ilişki. Yaşamın bana sunacaklarının keyfini çıkarmaya ve içimi dolduracak sevgi dolu ilişkilere hazırım. Yükselen Venüs, sevgi dolu karşılaşma anlamında. Concordia, Romalıların Barış Tanrıçası.

31 Hsien 

Etkileme (Kur Yapma)

3 Hoşnutluk, sevinç, kutlama. Bir çabanın hasadını alma. Şükran duygusu. Sevgi dolu ve uyumlu bir birliktelik, düğün Bugün kutlayacak çok şeyim var. Venüs, sevincin ve minnettarlığın ifadesi olarak. Üç Kharitler ya da Gratialar, Zarafet Tanrıçaları : Aglaie (Parlaklık), Euphrosyne (Sevinç) ve Thalia (Gençlik).

58 Tui

Sevinçli

4 Alınganlık, surat asma. İsteksizlik, küskünlük. Motivasyonsuzluk. Jestleri ve fırsatları görememe. Arzulanan bir şeyi elde ettikten sonraki hoşnutsuzluk. Şükran duymama. Hiçbir şeyden zevk almıyorum, acaba ne kaçırıyorum? Ay Yengeç’te, alınganlığın ve somurtkanlığın ifadesi olarak. Somurtan Pelide lâkaplı Akhilleus.

--

5 Keder, acı, kayıp. Hayal kırıklığı, projelerin başarısızlığa uğraması. Kötü haberler, hoş olmayan gelişmeler. Bunlardaki katkımızın ne olduğunu kavramamız için çağrı. Kendimi nerede kandırdığımı ya da iç sesimi nerede inkâr ettiğimi görerek, kendi gerçekliğimi keşfetmeliyim. Satürn/Venüs veya Satürn/Ay, ayrılışın, acının, kederin ve depresyonun ifadesi olarak. Merakından dolayı Eros’u kaçıran ve onu sonsuza kadar kaybettiğine inanan Psykhe’nin acısı.

54 Kuei Mei 

Evlenen Genç Kız

6 Eski anıların canlanması, nostalji. Eskide kalan insanlara rastlama. Eski projelere dönme. Eski güzel şeyleri hatırlamanın verdiği cesaretle daha esaslı bir yöne doğru yönelme. Çocukluğumuz ve içimizdeki çocuk ile temasa geçme. İlhamımı geçmişimden alıyorum. Ay Balık’ta, özlem dolu, melankolik hatıranın ifadesi olarak veya Ay Yengeç’te romantik hayalcilik olarak olarak. Titan Mnemosyne, Hafıza Tanrıçası, Zeus’un sevgilisi ve dokuz Musa’nın annesi.

--

7 Aldanma, yanılsama, yanlış ümitler, hüsnükuruntu. Pempe gözlük takma. Rüyaları kavrama. Yeni bir vizyon arama. Aşık olma sarhoşluğu, gerçek olamayacak kadar güzel, rüya gibi bir ilişki Kendi gölgemi görüp kabul ettikçe gücü azalıyor. Neptün, aldanmanın, yanılsamanın ve dünyadan geri çekilmenin ifadesi olarak. Ate, Grek Basiretsizlik Tanrıçası. Yemekleri Odysseus’un adamlarını “Unutma Diyarına” götüren Lotophagoiler (Lotus Yiyenler).

--

8 Tüm zorluğuna rağmen bilerek ve isteyerek bir şeye veda etme. Yeniye ilişkin belirsizlikle bildik olandan kopma, bir işten, bir partnerden ayrılma. Göbek bağını kesme ve şükranla kendi yoluna gitme. Hayır diyebiliyor ve kendimi gözetebiliyorum. Satürn/Ay, kederli ayrılış olarak. Ana yurdu Sodom’u terkeden Hz. Lût.

56 Lü

Gezgin

9 Yaşam neşesi, kaygısızlık, muhabbet. Zevk ve sefa sürme. Tensel zevklere kapılma. Keyifli bir ekip ve çalışma ruhu. Birlikteliğin, ortaklığın tadını çıkarma. Keyfim yerinde. Ay Boğa’da,  sefa sürmek ve eğlenceye düşkünlük anlamında. Kral Arthur’un Yuvarlak Masası.

--

10 Ahenk ve uyum. Mutluluk veren bir sevgi. Emin ellerde olma. Doğru ve güvenilir insanlarla birarada olma. Aile kurma. Ortak bir gelecek için sağlam temel. İyi bir ekip kurma. Hedefe varma. Hayat mutlu olmam için gerken her şeyi bana veriyor. Jüpiter/Ay,  güvenliğin ve mutluluk veren yakınlığın ifadesi olarak. Evlenen çifte düğün hediyelerini vermek için tanrıların bile Olimpos Dağı’ndan ayrıldığı, Kadmos ve Harmonia’nın gizemli ada Samothráki(Semendirek)’deki düğünü.

37 Chia Jên

Klan

Prens Başkasından gelen, bize hoşnutluk ve şükran duygusu veren bir teklif, uzlaşma jesti ve sevgi ifadesi. Takdir alma, iltifat görme.  Seviliyor ve takdir ediliyorum. Venüs 1. evde,  uzlaştırıcı dürtü olarak veya 5. evde oyuncul eğlence olarak. Esav(Edom)’ın, hileyle onu İshak’ın hayır duasından yoksun bırakan Yakup’u affettiği asil uzlaşma jesti.

57 Sun

Yumuşak, İçe İşleyen

Şövalye Huzur ve sevgi dolu atmosfer, iyi ruh hâli. Uyumlu ve huzurlu iş ortamı. Sanatsal meraklar. Yakınlık, mutlu aşk. İşin veya ilişkinin büyümesinin verdiği keyif. İhtiyacım olan teması şimdi buluyorum. Venüs/Ay, yakınlığın ve iyi ruh hâlinin ifadesi olarak. Zephyros, Psykhe’yi yakalayan ve Amor’un sarayına götüren, yumuşak, bazen de kıskanç batı rüzgârı.

11 T’ai

Barış

Kraliçe Yardımseverlik, özveri, empati, sezgisellik. Hoşgörü ve anlayış. Sezgisel ya da sanatsal bir iş alanı. Aracılık yeteneği olan, sezgileri güçlü, anlayışlı, anlayışlı, iç dünyasına yönelmiş bir kadın ya da aynı duruşu sergileyen erkek. İçime güveniyor ve onunla uyum içerisinde yaşıyorum. Ay Balık’ta, duyarlığın, yardımseverliğin ve aracılığın ifadesi olarak. Kâhinler; Kassandra, Pythia ve Sibylla veya Orta Çağ mitlerindeki karanlık deniz hükümdarı.

--

Kral Duygusallık, empati, sezgisellik, aracılık. İşine ruhunun gücünü verme. Sanatsal, terapik veya sosyal bir iş alanı. Duygu ve sezgilerini açıkça dile getirebilen, yakın davranan, empatik ve hassas bir erkek ya da aynı duruşu sergileyen kadın. Duygularıma güveniyor ve onlarla uyum içerisinde yaşıyorum. Güneş Balık’ta, aracılığın, sezgisel bilginin ve yardımseverliğin ifadesi olarak. Bilinen birçok adıyla; “Deniz İhtiyarı”: Bilgelik Tanrısı Nereus,  Phorkys veya sürekli biçim değiştirerek kaçış arayan,  ama kendisini kim yakalarsa ona geleceğe ilişkin kehanette bulunmak zorunda olan Proteus.

--

Güneş İlhan, 2005, İstanbul

 

Kaynakça: 

Hajo Banzhaf, Tarot Yol Rehberi, 2004 (İlhan Yayınevi)

Hajo Banzhaf, Astrolojinin Anahtar Sözcükleri, 1999 (İlhan Yayınevi)

Hajo Banzhaf, Tarot - Günün, Ayın, Yılın Kartı, 2005 (İlhan Yayınevi)

Juliet Sharman-Burke, The Complete Book of Tarot, 1985 (Pan Books)

Gerd Ziegler, Tarot Mirror of the Soul, 1988 (Red Wheel/Weiser)

A. T. Mann, The Elements of the Tarot, 1993 (Element Books)

tarotdergisi@gmail.com

 

Başa Dön

 

© 2005-2021, BARIŞ İLHAN YAYINEVİ

Bu sitedeki tüm yazıların yayın hakkı Barış İlhan Yayınevi'ne aittir. İzinsiz hiçbir alıntı yapılamaz ve kopya edilemez.