Ana Sayfa

Dişil - Karanlık ve Girift

   

Johann Georg Gichtel

17. yy

    

      

Sevginin olmadığı yerde boşluğu güç doldurur.

 

~ Marie Louise von Franz ~

       

  

    

Hepinize Merhaba,

 

Sizi bu ay Alberto Villoldo'nun "Shaman, Healer, Sage (Şaman, Şifacı, Bilge)" isimli kitabından bir alıntıyla selamlamak istedim:

"Birinci çakranın dişil Yeryüzü ile olan bağlantısı koptuğu zaman kendimizi öksüz ve annesiz kalmış hissederiz. Eril prensip hüküm sürer ve maddesel şeylerde güvenlik ararız. Bireysellik ilişkilere baskın çıkar ve bencil güdüler aile, sosyal ve global sorumluluk karşısında zafer kazanır. Yeryüzü'nden daha da koptukça dişil olana daha da düşman oluruz. Tutkumuzu, yaratıcılığımızı ve cinselliğimizi yadsırız. Sonunda Yeryüzü'nün kendisi yıkıcı bir yere dönüşür. Amazon'da şifacı bir kadının bana, 'Yağmur ormanlarını gerçekte niye kestiklerini biliyor musun? Çünkü o ıslak ve karanlık ve girift ve dişil,' dediğini hatırlıyorum."

 

Astrolog Barış İlhan'ın sitesindeki Ölçüyü Tutturmak – Satürn Terazi'de başlıklı yazısını da aynı bağlamda okumanızı öneririm. Çünkü ben iki yazıyı aynı gün "sözde" tesadüfen okudum. Ama her zaman dediğim gibi hiç de tesadüf değildi.

 

Bildiğimiz gibi Satürn kahramanın yolculuğunda bizim eşik bekçimizdir. Onu iki kartta görürüz. Birincisi Ermiş ki, burada Yaşlı Bilge Adam olarak görünür bize. İkincisi ise Ay kartıdır. Ay ıslak ve karanlık ve girift ve dişildir, ama tutkumuz, yaratıcılığımız ve cinselliğimiz de oradadır. 

         

Kahramanın yolculuğunda eşiği atlamamak demek çakralarımızın toprakla olan temasını koparmak demektir. Vücudumuzda sayısız çakra olmasına rağmen önemle üzerinde durulan yedi çakra, kahramanın yolculuğunda da yedi aşama vardır. Sanskritçe bir kelime olan çakranın kelime anlamı 'çark/dönen'dir ve hem kelime anlamı, hem işlevi, hem de işleyişi bağlamında o da aynı Güneş'in hareketi gibi daireselliği temsil eder. 

             

Joseph Campbell'in "Günümüz kültürlerinin hiç göbek çakrasından yukarıya çıkamadıklarını düşünüyorum," deyişinden anlarız ki dünya olarak önümüzdeki eşik dişil yola giden yolun eşiği, yani Ermiş'tir ve daha alınacak çok yol vardır. Üstelik Ermiş'ten sonraki aşama Kader Çarkı'dır. Ama bizler bireyler olarak kendi yolumuzu daha çabuk katedip bir farklılık yaratarak dünyamıza yolculuğunda bir hız verebiliriz .

  

Yolunuz açık olsun.

 

© Güneş İlhan, Kasım 2009, İstanbul

 

 

              

                   

      

tarotdergisi@gmail.com

 

Başa Dön

 

© 2005-2020, BARIŞ İLHAN YAYINEVİ

Bu sitedeki tüm yazıların yayın hakkı Barış İlhan Yayınevi'ne aittir. İzinsiz hiçbir alıntı yapılamaz ve kopya edilemez.