Ana Sayfa

Kronos ve Büyücü

 

İnsanın kendi kişiliğinin güçlü yönlerinin farkına varamaması

mal varlığından habersiz olmasına benzer.

 

~ Abraham J. Twerski ~

 

  

  

Hepinize Merhaba,

 

Mitlerde ve masallarda kahraman genellikle asıl annesi ve babası tarafından büyütülmez. Bebekken başka bir aileye onu büyütmeleri için emanet edilir. Yani kahramanın iki ebeveyni vardır. Bebeğin başka bir aileye emanet edilmesinin görünen sebebi ise genelde babanın bebek büyüyünce kendisini öldüreceğinden korkmasıdır. O nedenle baba bebeğin ölmesini ister, anne de sanki bebek öldürülmüş gibi yapar ve onu başka birisine emanet eder. Böylelikle bebek kendisini ikinci bir ailede bulur. Babanın bu korkusunun nedeni yaratılış öyküsüyle başlayan, Kronos’un babası Uranus’'ü, Zeus’un da babası Kronos’u öldürmesiyle sonuçlanan iktidar kavgasıdır. Büyücü, kahramanın o kendisini öldürmek isteyen göksel babasıdır. Ama bu simgelemede vurgulanan Kronos'un babalık yönüdür, oğlunu öldürme güdüsünün tetikleyicileri ise Büyücü’nün konusu değil, başka kartların konusudur, aynı Büyücü'nün tek mitolojik imgesinin de Kronos olmadığı gibi.

 

Karta baktığımızda Kronos'un arabasını sürerken gördüğümüz yılanı Büyücü'nün kemeri olarak görürüz. Ayrıca Joker’inkine yakın renklerle benzer bir yaşam enerjisi betimlenir, ama burada karta bir ağırbaşlılık gelmiştir. Joker’in savrukluğu yoktur. Çünkü Büyücü işini bilen bir ustadır. İş yeni de olsa altından kalkacak eylem gücüne, yaratıcılığa, iradeye ve inisiyatife sahiptir. Bu özelliklerini tüm sembollerden önce 1 sayısından alır. 1’in prensibi erildir. İlk sayıdır önceli yoktur ve başlatandır (aynı tanrılar soyunu başlatanın Uranüs oluşu gibi). Bütün sayılar ondan türediği için kendi yeteneklerini keşfetme sürecini ve ustalığı temsil eder. İnsanoğlunun yaşam yolunun ilk bölümü olan eril yolu başlatır. Bilinçli aklı temsil eder. Konsantrasyon öne çıkar ve tüm zihnini ve dikkatini belli bir fikre ve bu fikri onu yukarıdan aldığı güçle dünya üzerinde gerçekleştirmeye verir. Bir paratoner gibidir, zihninde bir şimşek çaktığında ve yıldırım düştüğünde o enerjiyi alır ve toprağa iletir. Böylece o fikir bir biçim alır (aynı masanın şekli gibi) ve maddesel dünyada gerçeğe dönüşebilecek duruma gelir. Elinde aletleri olan bir usta olduğu için ölçer, biçer, tartar, çizer ve sonunda gerçekliği ve uygulanabilirliği olan bir proje çıkartır ortaya. Ve denemeye meraklıdır. Tekrar tekrar dener, ta ki gerçeğe dönüşebilecek hale gelinceye kadar. İlham, fikir üretmek, beyin jimnastiği ve proje tasarlamak ve bunları gerçeğe uyarlanabilir hale getirmek Büyücü’nün misyonudur. Yani gerçekleştirmekten daha ziyade gerçekleştirilebilecek hale getirmektir onun misyonu.

 

Dolayısıyla Büyücü'nün temsil ettiği şey aslında potansiyeldir, eyleme dönüştürülmek üzere hazır bekleyen bir potansiyeldir. O nedenle içerisinde bulunduğumuz durumda karşı karşıya geldiğimiz şeyin üstesinden gelebilecek potansiyele sahip olduğumuzu söyler bize. Önündeki aletleri ise, "İşte sana malzeme, yukarıdan gelen ilhamın da var, şimdi önündekine konsantre ol, dikkatini ver, bilmediğin şeyleri farket, onları öğren, irade göster, eylem odaklı ol ve yaratıcılığını ortaya koy," der bize. Verdiği mesaj "Eğer elindeki kaynakları farkedebilir ve bunları nasıl kullanacağını öğrenebilirsen bu işin üstesinden gelebilirsin"dir. İrademiz ve keşfedilerek kullanılmayı bekleyen yeteneklerimiz sayesinde bugüne kadar bizim olanaklarımızın dışında diye düşündüğümüz şeyleri gerçekleştirebileceğimiz anlamına gelir.

 

Bu kartın çıkması bize cesaret verir, aslında ihtiyacımız olan her şeyin elimizin altında olduğunu farketmemiz, görmediğimiz yetenek ve becerilerimizi görmemiz, kullanmadığımız potansiyellerimize işlevsellik kazandırabilmemiz için fırsattır ama tabii ki vurguladığı şey disiplin ve bu aşamada yılmamaktır. Çünkü bunun ardından yaşam bizi bu farkındalıkla eyleme geçmeye de çağıracaktır.

 

Yani Büyücü bize başarı vadeder, ama biz bu vaat üzerine yan gelip yatamayız, çünkü beraberinde söylediği şey artık inisiyatifi ele almamız gerektiğidir. Dolayısıyla onu bir oyun kurucu gibi düşünebiliriz, "Ben oyunu kurdum, haydi şimdi sıra sende, göster kendini!" dermiş gibi.

 

Yaratıcı şimşekleriniz bol, yolunuz ise açık olsun.

 

© Güneş İlhan, 18.11.2012, İstanbul

 

 

 

  

tarotdergisi@gmail.com

  

Başa Dön

  

© 2005-2018, BARIŞ İLHAN YAYINEVİ

Bu sitedeki tüm yazıların yayın hakkı Barış İlhan Yayınevi'ne aittir. İzinsiz hiçbir alıntı yapılamaz ve kopya edilemez.