Ana Sayfa

     

Marsilya Tarot'su Aziz Kartı

  

2012 Yılı Kartı - Aziz

  

Çocuklarınıza bizim kendi çocuklarımıza öğrettiğimiz şeyi öğretin, dünya (toprak) bizim anamızdır. 

Dünyanın başına ne gelirse aynı şey onun çocuklarının da başına gelir. 

Eğer insanlar yere tükürürlerse kendilerine tükürmüş olurlar.

 

~ Şef Seattle ~

Kızılderili Duwamish(Squamish) Kabilesi Şefi

          

  

Hepinize Merhaba,

 

Dünyamız 1 Ocak 2012'den itibaren bir Aziz yılına giriyor. Ben bu yılın mottosunun Şef Seattle'ın da dediği gibi "Dünya bize ait değil, biz dünyaya aitiz," olduğunu düşünüyorum.

 

Aziz kartı anlam aradığımız, inanç duygumuzu geliştirdiğimiz, kendi etik değerlerimizi oluşturduğumuz ve aidiyet duygusu kazandığımız bir dönemdir. Dış dünyada karşılaşacağımız şeylere hazır duruma gelmek için eğitildiğimiz ve aynı zamanda vicdanımızın biçim aldığı bir süreçtir.

 

Bu süreçte aidiyet duygusu ve bu duyguyu arayış ağır basar, çünkü ilk birliğimizden ayrılmış, bir diğer insanı ilk defa algılamış ve şimdi de kendimizi tanımlayacak bir dayanak arayışına girmişizdir. Ancak burada esas olan bu süreçteki oluşumların tümüyle bize özgü biçimlendirilmesidir, onun için Aziz'in geleneksel ve dogmatik yapısına dikkat etmemiz gerekir. Çünkü Aziz sembolize ettiği nitelikler nedeniyle klasik yapıyı, dini, sosyal kurumları ve aile birliğini temsil eder. Ama aynı zamanda da bize yaratıcılığımızı nasıl ortaya koyacağımızı ve başımıza gelenleri ya da karşımıza çıkanları nasıl anlamlandıracağımızı öğreten ve böylelikle keşiflere ve yeniliklere vesile olan Chiron'dur.

 

Aziz kendi düşüncelerinin, kendisi için doğru olan fikirlerin başkaları için de aynı şekilde doğru olduğu yanılgısına düşüp bunları diğerlerine dayatmanın kendisi için bir görev olduğunu düşünebilir. Muhafazakar yapısı nedeniyle de bilinmeyenden korkabilir. Onun için sosyal olarak onaylanmak ve kabul görmek de önemlidir. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek baskıcı yapısı gölge yönüdür.

 

Ancak gerek oluşturmaya çalışacağımız birliklerde, gerek biçimlendirmeye çalışacağımız vicdanımızda ve etik değerlerimizde, gerekse de Chiron'dan öğreneceklerimizde unutmamız gereken şey dünyanın bize değil, bizim dünyaya ait olduğumuzdur. Dolayısıyla önceliğimiz ait olduğumuz dünya (toprak) ve ait olduğumuz insanlık (insaniyet) olmalıdır. Eğer bunu yapabilirsek o zaman Erich Fromm'un dediği gibi "sahip olmak yerine olmak" yolunda ilerleyebiliriz.

 

Zaten sayısal sembolizmi açısından da beş sayısı insanoğlunun sayısıdır. Vücut olarak insan sahip olduğu iki bacak, iki kol ve gövde-baş bütünü ile beş bölümden oluşur. Bunun beraberinde duyularımız da beş adettir. İlk çift sayı(2/dişi) ile ilk tek sayının (3/erkek) toplamından meydana gelir, o nedenle kutsal birlik ve evlilik sayısıdır. Dolayısıyla yaratılışın, yaşamın ve yaşamın sürekliliğinin sayısıdır. Ve Aziz kendi sayısının sembolize ettiği değerleri korumak ve yaşatmak durumundadır. Bunun için de kendi öz vicdanı ona yol gösterir.

 

Aziz kartının aydınlık ve gölge yanları ile etkin olduğu yıl hem dünyada yeniliklerin habercisi bir yıl hem de baskı ve savaşların yılı olabilir.

 

Yenilikler, icatlar ve keşifler için birkaç örnek verecek olursak, ilk mikrofon (1877), ilk gramofon(1877), ilk cola (1877), ilk sinema aleti (1895), ilk x ışınları (1895), ilk entegre devre (1958), ilk kalp nakli (1967), ilk yerli arabamız Anadol (1967) birer Aziz yılında topluma sunulmuşlar, keşfedilmişler, icat edilmişler ya da gerçekleştirilmişlerdir.

 

Aidiyet duygusu açısından örnekleyecek olursak da Galatasaray Lisesi'nin bir Aziz yılı olan 1868 yılında kurulmuş olduğunu söylemek sanırım tek başına yeterlidir.

 

Aziz yılının baskı ve savaş yönünün bazı örnekleri ise oldukça çarpıcıdır. Her iki Arap-İsrail savaşı da (1949 ve 1967) Aziz yılında gerçekleşmişlerdir. 1949 yılında Sovyet Rusya'nın ilk atom bombası denemesi yapması ve aynı yıl Çin'de yönetimin Mao liderliğindeki komünistlerin eline geçmesi üzerine Amerika'da artan antikomünist korku zaten tohumları atılmış olan Mccarthy döneminin ateşini yükseltmiş ve komisyon sorgulamaları başlamıştır. 1958 Irak'ta, 1967 de Yunanistan'da askeri darbe yıllarıdır. Çin Halk Cumhuriyeti ilk hidrojen bombası denemesini 1967 yılında yapmıştır. Ülkemizde o çok sembolik olan Amerikan 6. Filo protestosu 1967 yılında gerçekleşmiştir. İkinci körfez savaşının yılı ise 2003'dür. 

 

2012'nin ise aydınlık bir Aziz yılı olması dileğiyle yeni yılınız kutlu, yolunuz açık olsun.

 

© Güneş İlhan, 30.12.2011, İstanbul 

     

         

tarotdergisi@gmail.com

Başa Dön

© 2005-2021, BARIŞ İLHAN YAYINEVİ

Bu sitedeki tüm yazıların yayın hakkı Barış İlhan Yayınevi'ne aittir. İzinsiz hiçbir alıntı yapılamaz ve kopya edilemez.