Ana Sayfa

    

İmparatoriçe'ye Dair Sözler ve Notlar

  

  

İki bin yıl önce Tanrı ve Tanrıçaların dünyasında yaşıyorduk. Bugün ise tümüyle Tanrıların dünyasında yaşıyoruz. Çoğu kültürde kadınların spiritüel güçleri üzerlerinden soyulup atılmıştır. 


Two thousand years ago, we lived in a world of Gods and Goddesses. Today, we live in a world solely of Gods. Women in most cultures have been stripped of their spiritual power. 

~ Dan Brown ~

 

İmparatoriçe evresinde değişme ve yenilenme zamanı gelmiştir. Yani yeni fikirlerle, planlarla ve içgörülerle ortaya çıkmaya cesaret etmek için doğru zamandır. Duygusal bir doyumun ve yaşam neşesinin zamanıdır. İmparatoriçe’nin (III) sayısı Asılan’ın (XII) sayısının rakamlarının toplamıdır ve bu, kendimizi derinlere doğru büyümeye bırakabilecek olursak bu içsel zenginlik sayesinde yeni ve verimli bir toprağa adım atabiliriz demektir. 

When the Empress comes up, it shows that it is the time for change and renewal. It is a good time to venture to come along with new ideas, plans and insights. It is time for emotional fulfillment and joy of life. Hanged Man is connected with Empress through its cross sum and this means that if we can let ourselves to grow through depths then we can step to a new and fruitful land by dint of this inner wealth. 

 

© Güneş İlhan

  

 

       

                

Yeniye adım atmanın, yeni bir şey yaratmanın, yeni alternatiflere yönelmenin, yaşama açılmanın ve yaşam arzusu ve gücünün kartıdır. Ancak bunları gerçeğe dönüştürmenin zaman alacağının bilincinde olmamızı, inancımızı yitirmememizi, sabırlı olmamızı da söyler. Aynı doğumdan önce hamilelik sürecinin tamamlanması gerektiği gibi.

   

© Güneş İlhan

               

    

İmparatoriçe'nin yapraktan olan tacı Mersin Ağacı (Murt) yapraklarından yapılmış. Mersin ve defne gibi kışın yapraklarını dökmeyen ve her daim yeşil olan ağaçlar ebedî gençlik, ölümsüzlük ve yaşam gücünün sembolü olarak kabul edilmişlerdir. Mersin ağacı Venüs’ün sembolü ve yaşamın filizlenişinin, yeniden doğuşun, yaşamın yenilenişinin simgesidir. Tanrıların çiçeği olarak kabul edilmiş, kutsal bir ağaçtır.

 

© Güneş İlhan

        

                   

Venüs (Yeşil) ve Kalp (Taş Rengi /Gri) - Doğanın barışçıl yönlerinin vurgusu(Venüs), güzellik, verimlilik ve büyümenin simgesi. 

Grinin ilk algılanan renk olduğu düşünülür. Yeni doğan bebekler gri bir dünyaya doğarlar. Bu bizim karanlıkta bile gözümüzü yumduğumuzda gördüğümüz renktir. Gri siyah ve beyazı aynı oranda barındırır. Bu da insanoğlunun karşıt cinslerin ürünü olduğunu gösterir. Karşıtlıklar mükemmel bir uyum ve denge oluşturmuşlardır Bu gri taht ve kalp aynı zamanda henüz tezahür etmemiş, ortaya çıkmamış, biçim almamış olan enerjinin simgesidir(aynı hamilelik gibi). Azize’nin küp tahtı kalp biçimini almıştır ve bu, doğanın Venüs’le de temsil edilmekte olan artistik gelişimini gösterir. Aslında en güzel estetik, sanatçılar tarafından değil doğanın kendisi tarafından yaratılır ve yansıtılır. Bunun yanısıra henüz biz onu görmesek de İmparatoriçe’de bir kalp atmaya başlamıştır.

 

© Güneş İlhan

             

             

        

 

    

tarotdergisi@gmail.com

  

Başa Dön

 

© 2005-2020, BARIŞ İLHAN YAYINEVİ

Bu sitedeki tüm yazıların yayın hakkı Barış İlhan Yayınevi'ne aittir. İzinsiz hiçbir alıntı yapılamaz ve kopya edilemez.