Ana Sayfa

Bir Acının İyileşmesinin Yegâne Yolu Onu Tümüyle Yaşamaktır

   

Minchiate Etruria Tarot'su 

Mahkeme Kartı

   

      

Ve tomurcuğun içinde sıkışıp kalma riskinin, 

onu çiçek açmaya bırakma riskinden daha acı verici olduğu gün geldi.
  

 ~ Anais Nin ~

        

  

    

Hepinize Merhaba,

 

Sanırım ayın kartı olarak, benim gibi Mahkeme kartını çekmiş olanlarınız vardır. Bu ay bu karttan bahsedeceğiz. Benim yılın ilk üç ayına ait kartlarım çok ilginç Adalet - Mahkeme - Adalet şeklinde gidiyor. Bu, farklı konularda bu kartların temalarını deneyimleyeceğimi gösteriyor olabileceği gibi, aynı konuda bir gidiş ve geliş yaşayacağımı da gösteriyor olabilir, çünkü dördüncü ayın kartı Ölüm. Sanki ben verilen hüküm karşısında gidip geleceğim, verilmiş hükmü uygulamayacağım, ama sonunda ister istemez kalem kırılacak.

 

Mahkeme kartının teması "iyileşme", anahtar ifadesi ise "Beni kısıtlayan tüm duygu ve düşüncelerimi serbest bırakıyorum ve ruhumun uyanışını hissediyorum,"dur. Ama yaşamımızdaki herhangi bir konuda iyileşme noktasına gelmek kolay bir şey değildir. Marcel Proust'un şu sözü bunu çok güzel anlatıyor: "Bir acının iyileşmesinin yegâne yolu onu tümüyle yaşamaktır." 

 

Mahkeme kartı bize zorlu bir dönemin sona ermiş olduğunu ve artık rahatlayabileceğimizi söyler. Yitirdiğimizi zannettiğimiz bir şeyi yeniden geri kazanırız. Yaşamımız ve biz iyileşiriz.

 

Bu kartta insan figürü ilk defa olarak aydınlatan unsura yüzünü dönmüştür. Yani aydınlanmanın etkisini dolaylı olarak değil doğrudan hissetmektedir ve buna müzik de dahildir.Yeniden doğuşun ve iyileşmenin duyurusu yapılmaktadır. Yani bu yeni canlılık dünyaya, etrafa yansıtılmakta, duyurulmaktadır. Bunun anlamı yolculuğumuz sonrasında kazanmış olduğumuz yeni bilincimizi günlük yaşamımıza taşımamız gerektiğidir. İşte hüküm, bu gerekliliktir. Artık biz, yolculuğun başındaki biz değilizdir. Değişmişizdir ve bu değişimi yaşamımıza ve ilişkilerimize de yansıtmamız gerekir.

 

Mahkeme kartının sayısına baktığımızda da, yirmi sayısı ayak ve el parmaklarımızın toplamıdır ki bu da bütün olan insanın sembolüdür. Biz kendi bütünlüğümüzü kazandığımız gibi, kendimizin ve her şeyin bizden daha büyük bir bütünün parçası olduğunu da kavrarız.

 

Yolculuklarınızın iyileşmeye doğru olması dileğiyle, yolunuz açık olsun.

 

© Güneş İlhan, Şubat 2009, İstanbul

 

 

               

 

 

Günün sonunda karşına geldiğimde yara izlerimi göreceksin 

ve bileceksin ki yaralandım, ama iyileştim de.

 

~ Rabindranath Tagore ~

 

 

  

tarotdergisi@gmail.com

  

Başa Dön

  

© 2005-2019, BARIŞ İLHAN YAYINEVİ

Bu sitedeki tüm yazıların yayın hakkı Barış İlhan Yayınevi'ne aittir. İzinsiz hiçbir alıntı yapılamaz ve kopya edilemez.