Ana Sayfa

Aziz ve "Ben"

   

Mitelli Tarot'su

Aziz Kartı

      

      

Her gerçeğin dört köşesi vardır: öğreteniniz olarak ben size bir köşeyi gösteririm, 

diğer üçünü bulmak ise size kalır.

 

  ~ Konfiçyus ~

       

  

    

Hepinize Merhaba,

 

Bu ayki konumuz şimdiye kadar burada çok fazla bahsi geçmemiş olan  Aziz kartı. Aziz kartının anahtar ifadeleri anlam bulma, manevi değerlerin edinilmesiyle oluşan güven, kişisel inanç, tevekkül, vicdanının biçimlenmesi ve eğitimdir. Mitolojideki karşılığı ise birçok kahramanın öğretmeni ve eğitmeni olan bilge ve insansever Kentaur, Chiron'dur. 

 

Aziz dışsal bir öğreteni de temsil edebileceği gibi esasen bizim içimizdeki öğretmen, içsel rehberimizdir. Dış dünyada deneyimlediklerimizi anlamlandırmayı onun sayesinde yapar, özü kavrar, kendi değerlerimizi ve vicdanımızı oluştururuz. İçsel rehberimize kulak verdiğimizde onun anlatacaklarını öğreneceğimizi, bunun için de yalnızca gönlümüze bakmamızı söyler bize.

 

İmparator kartı ile evrensel enerjinin maddesel dünyadaki tezahürü tamamlanmıştır, şimdi ise Aziz kartı ile spiritüellik kazanacaktır. İmparator kartının bilinçli aklının kaydettiği tüm olgular bilinçdışı akla aktarılmışlardır. Bilinçdışı bu verilere göre harekete geçer ve bir sezgi ışıldaması anında doğru analizi yaparak bunu bilince geri gönderir. Gerçek sezgi de budur, çünkü bu muhakemeye dayanan bir sezgi, yani insana özgü sezgidir.

 

Aziz kartının sayısı olan beş sayısının insanın, özün ve yaratılışın anlamının sayısı olmasının nedeni de budur. İnsan bu noktada hem fizikselliği hem de spiritüelliği ile kendisini ortaya koyar. Göksel olan ile dünyasal olan arasındaki köprüyü kurar. Bu kart bir çocuğun ötekileri kavramaya başlayıp "ben" demeye başladığı karttır.

 

Bir sonraki kart olan Aşıklar'ın bizden vermemizi bekleyeceği kararı kendi öz doğamız doğrultusunda verebilmemiz için bu noktada kendi değerlerimizi, kendi inancımızı geliştirmemiz, bu noktaya kadar yaşamış olduklarımızı anlamlandırabilmemiz gerekir. Bunu ya kendi içimize dönerek ya kendimize bir rehber edinerek ya da bir inancı temsil eden dinsel veya spiritüel bir gruba dahil olarak yaparız. Daha sonrasında da Araba kartında İmparator'un inşa ettiği babaevini terketmemiz ve yola koyulmamız gerekecektir. Bu da kendimizi sınırlamalardan özgürleştirmemiz demektir ki bunu da ancak iç sesimize kulak verip içsel farkındalığımızı geliştirerek yapabiliriz. 

 

Bu kart topluma karşı duruşu, kurumsallığı ve gelenekselliği temsil ettiği için aynı zamanda geleneksel kadın ve erkek rollerini de temsil eder. Dolayısıyla bir evlilik kartı, yani yaklaşmakta olan bir evliliğin habercisi olarak da yorumlanır. Evliliğin de kendi içinde birçok başka yolculuk barındıran büyük bir kahramanın yolcuğu olduğunu ve önce karar verilmesini ardından da babaevinin terkedilmesini içerdiğini düşünecek olursak bu yorum daha da bir anlam kazanır.

 

Yolculuklarınızın anlamlı olması dileğiyle yolunuz açık olsun.

  

© Güneş İlhan, Şubat 2010, İstanbul

  

 

            

       

tarotdergisi@gmail.com

 

Başa Dön

 

© 2005-2021, BARIŞ İLHAN YAYINEVİ

Bu sitedeki tüm yazıların yayın hakkı Barış İlhan Yayınevi'ne aittir. İzinsiz hiçbir alıntı yapılamaz ve kopya edilemez.