Ana Sayfa

Bir Yorum...

   

                  

 

   

      

Duygu ve düşüncelerinize çok dikkatli bakın... 

orada kudretli bir hükümdar, tanınmamış bir bilge durmakta; 

adı, Benlik.

 

~ Friedrich Nietzsche ~

       

  

    

Hepinize Merhaba,

 

Epey zamandır kahramanın yolculuğuna ve büyük arkanaya odaklandığımız için sanki küçük arkanayı iyice küçülttük gibi oldu. Halbuki onlarsız tarot olmaz ve bizim de onların mesajlarını dinlemezlik etmememiz gerekir. Bu nedenle ayın, yılın ve doğumgünü kartını çekerken yanında bir tane de küçük arkana kartı çekersek daha iyi olur diyoruz.

 

Örneğin benim yılın kartı için çektiğim kartlar İmparator ve Kupa Üçlüsü.  Bu kartlardan yola çıkarak bu yılın benim için bir birlikteliği yapılandırma yılı olduğunu düşünüyorum. Bu yıl en yoğun iş ve uğraş konularına odaklandığım için de bunun anlamı benim için bir ortaklık adımı atmak olabilir.

 

Doğumgünü kartlarım ise Şeytan ve Değnek Altılısı. Bana göre bu kartların anlamı ön plana çıkarken ya da çıkmaya çalışırken şeytana uymamam gerektiği konusunda bir uyarıdır. 

 

Bu ayki kartlarım da Ermiş ve Para Üçlüsü. Ermiş şimdiye kadar en çok bahsetmiş olduğumuz kart, onun için çoğumuz biliyoruz ki bu kartın teması kendini bilmektir. Kahramanın kendisinin gerçekte kim olduğunu (gerçek adının ne olduğunu) öğrendiği ve yolculuğun geri kalanında kendisine yardımcı olacak olan sihirli malzemeleri donandığı noktadır. Bir inziva, kendine, kendi içine doğru çekilme, kendini dış etkilerden soyutlama ve kendi içine kulak verme, oradan gelecek sihirli sözcükleri zihnine not etme kartıdır. Bu süreçte daha anlamlı bir şeyler yapma eğilimi ortaya çıkar, bu yönde hedefler belirir.

 

Bu kartın beraberinde Para Üçlüsü'nün bulunması demek, içinde bulunulan süreç Ermiş'in kişiden talep ettiği doğrultuda yaşanacak olursa kişinin gündemini oluşturan konuda  bir evre başarı ile tamamlanacak, bu konudaki yeterlilik kanıtlanacak, bir sınav başarı ile verilecek ve daha üst bir düzeye doğru adım atılacak demektir. Bu, bir işin tümüyle tamamlanışını göstermez, işin devamı olduğunu, kendimize güvenmemiz ama kendimizden fazla da emin olmamamız daha da öğreneceğimiz şeyler olduğunu, dikkatle, azimle ve keyif alarak ilerlememiz gerektiğini ve böylelikle o konuda hedeflediğimize ulaşacağımızı gösterir.

 

Bu süreçte içimizden gelen ses doğrultusunda kendimizi ve hedeflerimizi gözden geçirebilir ve iş yaşamımızda veya ilişkimizde cesur adımlar atmaya cesaret edebiliriz. İşimizde bir terfi alabilir ya da bilinç düzeyimizde bir farklılık kaydedebiliriz. 

 

Para serisinin elementi topraktır ve bu da duyularımızla algılayabildiğimiz şeylere biçim vermekle ilgilidir. Kalıcı ve olumlu çözümler ve sonuçlar elde etmek, somut yaratıcılık demektir. Bunun yanına bir de üç sayısının derin sayısal sembolizmi eklendiğinde Para Üçlüsü'nün bir küçük arkana kartı olmakla birlikte oldukça önemli bir kart olduğunu anlayabiliriz.

 

Yaşamınızda Para Üçlüsü ile daha sık karşılaşabilmeniz dileğiyle, yolunuz açık olsun.

 

© Güneş İlhan, Temmuz 2009, İstanbul

          

              

                   

     

tarotdergisi@gmail.com

  

Başa Dön

  

© 2005-2015, BARIŞ İLHAN YAYINEVİ

Bu sitedeki tüm yazıların yayın hakkı Barış İlhan Yayınevi'ne aittir. İzinsiz hiçbir alıntı yapılamaz ve kopya edilemez.

     

Site Meter