Ana Sayfa

 

 

   

Aşıklar'ı Seçmek

 

 

İnsanları iyi tanıyın, her insanı fena bilip kötülemeyin, her insanı da iyi bilip övmeyin.

Kendini keşfedemeyen, hayatı keşfedemez.

 

~ Mevlana ~

      

  

  

Ancient Italian Tarot     

  

 

      

Hepinize Merhaba,

         

Sizleri bilmem ama benim için saç kestirmek, saçımı kime kestireceğim önemli bir meseledir ve kolay beğenmediğim için de benim beklentilerim doğrultusunda iyi saç kesen kuaför bulmam zordur, hep denerim. En son gittiğim kuaför bana iyi bir kuaförün aslında çok yakınımda, kendi mahallemde de bulunabileceğini, o kadar da uzaklarda aramamam gerektiğini kanıtladı. Aslında kendisine ilk defa gitmiyordum, ama onu gerçek anlamda ilk defa farkediyordum. 

 

Ona gittiğimde saçımı son kesen kuaförün kesiminden neden memnun olmadığımı anlatmaya çalıştım ki ne istediğimi anlayabilsin. Anlatırken beni dinledi ve cevap olarak tek bir cümle sarfetti:"Eminim o da (diğer kuaförü kastederek) kendisince iyi bir şey yapmak istemiştir." Bu cümleden sonra tüm sohbet odağımız kendisine yöneldi, diğer kuaförü unuttuk. Böylelikle ben onun iyi bir kesim yapabilmek için nasıl bir çaba harcadığını, kendisini nasıl geliştirdiğini öğrenme imkânını buldum. Kendisini yükseltmek için diğer kuaförün tepesine basmamış, başkasının ne yapmadığına değil, kendisinin ne yapmış ve yapmakta olduğuna odaklanmıştı. Sırf bu yönüyle bile benim için iyi bir kuafördü ve üstelik kesimi de güzeldi.

 

Karşımdaki kişi Şeytan kartını değil, Aşıklar kartını seçmişti, çünkü karşıtlıkları birleştiren ve gerilimleri yumuşatan seçimleri yapma dürtüsü Aşıklar kartında ifade bulur. Bu seçimin bizi içerisine soktuğu ana mekanizma bizden farklı olanlar şeylerle yaşayacağımız kaçınılmaz yüzleşmedir. Bu yüzleşmeyi Aşıklar olarak karşımızdakinin farklılığını içtenlikle kabul etmek yoluyla ele almak veya Şeytan olarak ötekileştirme ve manipülasyon yoluyla ele almak bize kalmıştır. 

 

Aşıklar kartında kahramanımız alev alev yanan kalbiyle babaevinden ve annesinden ayrılmaya karar verir, çünkü bundan böyle kendi yolunda - ki bu sevgi(li)nin temsil ettiği yoldur - gitmesi gerekir. Bu yol ayrımında verilen karar kahramanın kendi özgür iradesi ile ve kalbinin derinliklerinden verdiği bir karardır ve seçtiği yol bilinçlenmeye ve büyümeye doğru giden yoldur.

 

Babaevini arkada bırakarak dış dünyaya atılan bu adımdaki kararlılık ve azim yalnızca bu kartın teması değil, aynı zamanda kahramanın yolculuğu için bir ön koşuldur. Bu azim ve kararlılık olmazsa, yolculuk hiç bir zaman gerçekleşemez.

 

Kendi başına yola koyulma kararı alan kahraman dışarıya doğru adım atacak, dış dünyayı ve başkalarının hayatını keşfedecek, dünyadaki diğer insanlarla ve nesnelerle ilişkiye girecektir. Öğrenecek çok şey, tanıyacak çok insan vardır. Aşıklar içtenlikle bir ilişkiye girme arzusunu ifade eder, ama özellikle bir aşk ilişkisini temsil etmez. Diğerleriyle karşılaştığımız ve ilişkiye geçtiğimiz zaman bizi seçim yapmaya zorlayan yüzleşmelerle karşılaşırız. Burada öğrenmemiz gereken, bu seçimlerin bizimle ve bilinçdışımızla ilgili olduğudur. Bunları algılayabilir ve anlayabilirsek sembolik anlamda diğer yarımızı bulabiliriz. Ama Aşıklar henüz bunun pek farkında değildir, çünkü bu kart bu sürecin yalnızca başlangıcıdır. Ve biz bu sürece Aşıklar kartında bir karar vererek, bir seçim yaparak başlarız, yolculuk ise bir sonraki kart olan Araba'yla başlayacaktır.

 

Aşıklar kartının ana teması olan yürekten ve içimize sinerek karar verme ve seçim yapma temasının en önemli vurgusu babaevinin güvenliğine karşın olgunlaşmamız için gerekli olan  kişisel bağımsızlığımızı, özgürlüğümüzü, ve kendi sorumluluğumuzu almayı seçiyor olmamızdır. 

 

Aşıklar kartı yolumuza çıktığında gölge yanı olan Şeytan kartının temasına yönelme olasılığımız olduğu gibi, bazen de kartn bizden beklediği kararlılığı göstermek konusunda tereddüt yaşayabiliriz. Böyle bir durumda dikkatle artıları eksileri tartan ama bir türlü harekete geçemeyen, önemli bir adımı atamayan bir kişilik sergileriz ve güvenli ortamımızdan koparak onu geride bırakma gerekliliğini yerine getirememiş oluruz. Korkuyla, bir adımımız içeride diğeri dışarıda, önümüz güvenli olsun da öteki ayağımızı da atalım diye bekler dururuz. Bunun doğal sonucu olarak da bizi bekleyen Araba'yı kaçırabiliriz. Dolayısıyla kararsızlık yaşamanın zamanı değildir. 

 

Adımlarınız kararlı, yolunuz açık olsun.

 

Güneş İlhan, 01.08.2007, İstanbul

Rev. 23.05.2015

 

 

    

          

           

Bir karar verdiğiniz zaman evren onu gizlice gerçekleştirir.

 

~ Ralph Waldo Emerson  ~

        

tarotdergisi@gmail.com

Başa Dön

© 2005-2015, BARIŞ İLHAN YAYINEVİ

Bu sitedeki tüm yazıların yayın hakkı Barış İlhan Yayınevi'ne aittir. İzinsiz hiçbir alıntı yapılamaz ve kopya edilemez.

Site Meter