Ana Sayfa

 

 

   

Açılımda Çekildiğinde Baş Aşağı Gelen Kartlar

  

          

  

Tarot konusunda deneyimli kimi insanlar, kartların açılışta baş aşağı olarak durmalarına özel bir anlam yüklerler. Bazıları da ters kartları sadece düzeltmekle yetinirler. Her ikisi de doğrudur ve tamamen –Tarot’yla ilgili birçok konuda olduğu gibi– kartları açan kişinin önceden kendi kendine kabul etmiş olduğu kurala bağlıdır. Siz de kendiniz deneyimleyerek karar verin. Ama kartları çekmeye başlamadan önce baş aşağı gelmesi olası kartları düzeltip düzeltmeyeceğinize ilişkin kararınızı vermiş olun. Eğer baş aşağı kartları farklı yorumlayacaksanız, kartları masa ya da yer gibi geniş bir alana yayarak iyice karıştırın ki baş aşağı gelme şansları olsun.

  

Ben kişisel olarak ters gelen kartları düzelterek yorumluyorum. Bu yüzden bu kitapta ters kartlara ilişkin özel bir yorum yer almıyor. Ayrıca ben bir kartın baş aşağı gelmesinin onun anlamını da tepetaklak ettiği fikrine katılmıyorum. Ama siz kartların özel durumuna farklı bir anlam yüklemek istiyorsanız, size normal anlamının tam tersini yüklemek yerine söz konusu kartın konusunda bir terslik veya engel olabileceğini düşünmenizi öneririm. Örneğin Büyücü kartı ters olarak duruyorsa, sadece bu yüzden Kara Büyücü rolünü üstlenmez. Yine ustalaşmayı temsil etmektedir, ama ustalığa giden yolun zorlu, kolay farkedilemez veya başka herhangi bir nedenden dolayı tıkalı olduğunu söyleyebiliriz. Aynı şekilde Asılan kartı baş yukarı geldiği için kefaretten kurtulunmuş olmaz. Her şekilde bir şeyin kurban edilmesiyle (= vazgeçilmesiyle) bağlantılı bir dönüşüm sürecinde bulunduğumuz anlamını taşır. Her iki durumda da bir tıkanma, hareketsizlik vardır. Ya bu dönüşüm zorunluluğu tam anlaşılamamıştır ya da soruyu soran kişi buna hazır olduğu halde ne yapacağını bilemez, çözümün nerede olduğunu göremez haldedir.

         

Zaman zaman aksi öne sürülmeye devam ediliyor olsa da, Tarot’da başa aşağı kartları yorumlamayla ilgili geçmişten gelen gelenek yoktur. Zira, 1909’da Rider-Waite Tarot destesi ortaya çıkana kadar, ki ilk olarak bu destede Küçük Arkana kartları da resmedilmiştir, kullanılan Tarot destelerinde pek çok kartın ters veya düz olduğunu söylemek mümkün değildir.

        

© Hajo Banzhaf, "Tarot - Günün, Ayın, Yılın Kartı" kitabından alıntı, 2005

     

         

tarotdergisi@gmail.com

Başa Dön

© 2005-2019, BARIŞ İLHAN YAYINEVİ

Bu sitedeki tüm yazıların yayın hakkı Barış İlhan Yayınevi'ne aittir. İzinsiz hiçbir alıntı yapılamaz ve kopya edilemez.