Ana Sayfa

 

 

   

Beyaz Horoz Benim Dostumdur...

  

Tavuk ve horozlar birbirini gagalamaz. Yeri gagalar, yani efendim, eşinizi gagalamayın, ilişkinizi gagalayın. 

Yani eşini değil ilişkini düzelt.

 

~ Prof. Dr. Üstün Dökmen ~

          

   

Hepinize Merhaba,

Bir arkadaşımı ziyaret için gittiğim Antalya'da bir evin bahçesinde hayatımda görmediğim kadar büyük, değişik horozlar ve tavuklar görmüş, hazırlıksız olduğum için biraz başarısız da olsa fotoğraflarını çekmiştim. Döndüğümün ertesi günü ise gazetedeki bir yazıda hayranı olduğum Üstün Dökmen'in yukarıya koyduğum sözünü okudum ve tabii doğal olarak da "Hayırdır?" dedim.

 

Daha sonra "Sorunsuz İlişkiler İçin" kitabında Halil Cibran'dan bir alıntı gördüm ki yukarıdaki söze çok benziyordu: "Onlar gibi olmaya çalışabilirsiniz, fakat onları sizin gibi yapmaya çalışmayın."

 

Tarot sembolizmi ile ilgili kaynaklarda horoza ilişkin fazla bir şeye rastlayamadım. Fakat bu araştırma beni İbn Arabî'ye kadar götürdü ve çok güzel şeylere rastladım. 

 

Horoz'un sembolizmi çok geniş, hepsini burada paylaşamayız ama kısaca, Tarot ile olan ilişkisini ben Güneş kartı olarak yorumladım. Horoz, Kelt sembolizmi hariç evrensel olarak bir güneş sembolü. Ötüşüyle günün ağarışını haber verdiği için güneşin tekrar doğuşunun, dirilişin sembolü. Güneş tanrılarının simgesi. Karanlığın kaybolduğunun ve ışığın geldiğinin habercisi. Şafak vaktini ve yeniden doğmayı bekleyen ruhların temsilcisi. İnisiyasyon süreci sonrasındaki uyanış ve aydınlanma. Ve kimi inanışlarda horoz ile tavuk 'bir' sayılmışlar.

 

Doğruluğu kanıtlanmamış olmakla birlikte Hz.Muhammed'in şöyle söylediğine inanılıyor:"Beyaz horoz benim dostumdur, o Tanrı düşmanlarının düşmanıdır, ötüşü meleğin mevcudiyetidir," ki biz bu meleği Güneş'ten bir sonraki kart olan Mahkeme'de görüyoruz.

 

Ancak horozları gördüğüm ay için çekmiş olduğum kartların içerisinde Güneş kartı olmadığı için acaba horoz başka bir kartla daha ilişkilendirilebilir mi diye bakma ihtiyacı duydum ve bakınca gördüm ki çektiğim küçük arkana kartı Para Üçlüsü'ne de uyarlamak mümkün horozun sembolizmini. Para Üçlüsü bir küçük Güneş gibi. Bir evreyi tamamlayıp bir üst basamağa çıkmayı simgeliyor ki bu da gene kendi içerisinde daha ufak kapsamlı da olsa bir yeniden doğuş ve inisiyasyon anlamına geliyor. Eskinin üstesinden gelerek yeni ve daha yüksek, daha olgun bir düzleme adım atmayı, bir sınavı geçmeyi, bir gelişim sürecini tamamlamayı, bir üst görev için yeterlilik kazanmayı, daha iyisini yapabildiğini ve kendini aşabildiğini göstermeyi simgeliyor.

 

Evet, benim yoluma horozlar ve tavuklar çıktılar ve dikkatimi çektiğim küçük arkana kartına yönelttiler. Ya sizin yolunuza çıkanlar?

 

Yolunuza her ne çıkarsa dilerim ışığınız olsun.

 

© Güneş İlhan, Mayıs 2008, İstanbul

Rev. 15.12.2012      

          

tarotdergisi@gmail.com

Başa Dön

© 2005-2013, BARIŞ İLHAN YAYINEVİ

Bu sitedeki tüm yazıların yayın hakkı Barış İlhan Yayınevi'ne aittir. İzinsiz hiçbir alıntı yapılamaz ve kopya edilemez.

Site Meter