Ana Sayfa

Görevim Nedir?

  

İnsanın yaşamdaki en önemli görevi kendisini doğurmak, potansiyel olarak her kimse o olmaktır.

  

Man's main task in life is to give birth to himself, to become what he potentially is.

   

~ Erich Fromm ~

  

  

     

      

      

Kahraman Kader Çarkı’na geldiğinde gerçek kimliğinin bilincine varmış, şimdi de "Görevim nedir?" diye soracak olgunluğa erişmiştir. Bu görev kişinin yaşam görevidir ve burada  çark, aslında zaman çarkıdır. Yaşamın süreğen döngüsüyle zamanı dolanlar gider, zamanı gelen yeni şeyler gelir. 

  

Kader Çarkı’nın dört kenarında dört elementin simgesi olarak dört İncil’i yazanların (Evangelistlerin) sembolik figürleri olan dört melek bulunur. Bunlar aynı zamanda dört elementi temsil ederler. Burada dört elementin simgelenmesi, bize yaşamın hedefinin bütün ve salim olmak olduğunu söyler. Bunun için her dört elementin dördünün de geliştirilmesi gereklidir. 

  

Sürekli dönmekte olan zaman çarkı daima, her ne kadar zamanla eskiyecek olsa da, içinde bulunulan an için güncel olan yeni ödevler getirmektedir. Bu gelip geçici gibi görünen görevler yaşam sürecinde, tıpkı bir mozaik resmi oluşturan küçük taşlar gibi, kendimize özgü asıl yaşam görevimizi her geçen gün biraz belirgin bir hale getirirler. Bu yüzden bu kart bize daima soru yönelttiğimiz konuya ilişkin olarak -o her ne ise- onu artık çözme ve yapılandırma zamanının geldiğini söyler.

                

   

Dört elementin Jung psikolojisinde karşılık geldiği dört psikolojik tip şöyledir:

Düşünme (Hava)

Sezme (Su)

Hissetme (Ateş)

Duyumsama (Toprak)

   

Kişi genellikle ömrünün ilk yarısında bu özelliklerin üçünü geliştirir ve dördüncüsü bilinçdısında kalır. Bu da mitolojilerde ve masallarında hikayenin başında kaybedilmiş olan ve uğruna arayışa çıkılan şeydir. Kahramanın ilk dört kartıyla temsil edilen dört (bir çift göksel, bir çift dünyasal) ebeveyninden üvey olarak algılananı ve reddedilenidir. İnsan ömrünün ikinci yarısındaki görevi bu dördüncüyü gün yüzüne çıkartmaktır. Çünkü hangisi en  güçlüyse onun karşıtı bilinçdışındadır (Ör. Düşünme-Hissetme) ve bilince taşınmak ister.

   

Bu nedenle de Kader Çarkı'na ilişkin deneyimler gerekli ve kaçınılmazdır.

    

Sizi kendinize götürecek deneyimlerinizin bol olması dileğiyle, yolunuz açık olsun.

    

@ Güneş İlhan, 11.08.2014, İstanbul

  

     

   

  

tarotdergisi@gmail.com

 

Başa Dön

 

© 2005-2016, BARIŞ İLHAN YAYINEVİ

Bu sitedeki tüm yazıların yayın hakkı Barış İlhan Yayınevi'ne aittir. İzinsiz hiçbir alıntı yapılamaz ve kopya edilemez.

 

Site Meter