Ana Sayfa

Küçük Arkana Altılılar

  

Gerçekten büyük olan tüm fikirler yürürken akla gelir.

 

~ Friedrich Nietzsche ~

 

 

   

Hepinize Merhaba,

  

Dergimizi Aralık ayına kadar yenilerim diye düşünürken bir de baktım bayram var ve sıra Küçük Arkana'nın altılılarına gelmiş. Bayram zamanı altılıları konuşmak için güzel bir fırsat, dolayısıyla biz de bu fırsatı kullanalım istedim.

 

Sizi bilmem ama bayram benim için yalnızca bir tatil zamanı olmaktan çok ötedir. Ne de olsa "bayramlık" ve "yerli malı haftası" kavramlarına vâkıf olan bir nesilden geliyorum, bu da durum elverdiğince yeni giysiler ve aile-dost-akraba ile birlikte neşeyle yenilen sevgi dolu bayram yemekleri ve bayram tatlıları demektir. Tabii bunun ardından klasik bir söylem olan "Aaah, nerede o çocukluğumuzun bayramları!" gelir. Yani bayram bize çocukluğumuzu ve çocukluk özlemlerimizi, özellikle de Kupa Altılısı'nı çağrıştırır. 

 

Eğer yaşamımız dengedeyse altılılarla baş etmek kolay ve güzeldir. Beşlilerde yaşadıklarımız bizi bir anlamda başladığımız yere geri döndürmüştür. Mühim olan, biz bu eski başlangıç noktasında eski biz miyizdir, yoksa kendimizle ilgili yol katetmiş ve değişmiş miyizdir? Eğer değiştiysek o zaman yedililerin aldatıcılıkları ve meydan okumalarından korkmadan altılıların keyfini çıkartabilir, heyecanını yaşayabiliriz. 

 

Kupa Altılısı'nın betimlemesindeki çocuklardan da bellidir ki bu kart bizi çocukluğumuza, geçmişe ve anılarımıza götürür. Duygu yüklü ve özlem dolu bir karttır. Geçmiş bizim için bir ilham ve yaratıcılık kaynağı olabilir, ama bir yandan da onu idealize ve romantize etmeye meyleder, onunla ilgili yalnızca güzel olan şeyleri hatırlamak gibi bir yanılsama içerisine düşeriz. Kart bizi geçmişte yaşamamamız, ondan esinlenirken bugünkü kendimizi özlemlerimizin derinliklerinde yitirmememiz gerektiği konusunda uyarır. Geçmiş, geleceğe yol almamızı, dahası bugünü yaşamamızı engellememelidir. 

 

Değnek Altılısı'nın bize mesajı, çabalarımız sonucu bir şeyleri başarmış olduğumuz, bunu haber olarak paylaşabileceğimiz, bu sayede adımızı duyuracağımız ve tanınacağımız doğrultusundadır. Ancak daha gidilecek yollar ve verilecek mücadeleler vardır, o nedenle hiçbir şeyi çantada keklik gibi görmememiz ve başarımızdan dolayı kibirlenmemiz gerekir. Yoksa her an tüyü yolunmuş hindiye dönebiliriz.

  

Para Altılısı bayram cömertliğini çağrıştırır bize. Elbette bu cömertlik yalnızca maddesel bir cömertlik değildir. İhtiyacı olana yapılan maddesel bir yardım olabileceği gibi, sevdiklerimize ayırdığımız zaman, onlara gösterdiğimiz sevgi ve anlayış da birer cömertlik ifadesidirler. Bunun yanısıra bu kart aynı cömertliğin bize de gösterilebileceğinin işaretidir. Ancak buradaki uyarı bu cömertliği bir karşılık almak, başkaları üzerinde hâkimiyet kurmak veya onlara karşı üstünlük sağlamak için göstermememiz gerektiğidir.

  

Kılıç Altılısı, beşlilerin tetiklediği değişim ve dönüşümün bizi götüreceği yeni kıyıyı en açıklıkla ifade eden karttır. Kişi kendisini kayıkçının rehberliğine bırakmıştır, gidilen yön konusunda herhangi bir kontrolü yoktur. Dolayısıyla yolculuk korkutucudur, insanın dizlerini titretir. Ama eğer yaşamın bize getirdiklerine direnmez, onlara teslim olur, bu şansı gereken dersi almak ve kendimizi dönüştürmek için kullanırsak yeni kıyının bizim için eskisinden daha iyi olacağı muhakkaktır. Yeni kıyıya giden yol, katederken destek bulacağımız, yeni farkındalıklarla dolu, içinde korku ve heyecan barındıran bir yoldur. 

 

Sevdiklerinizle beraber neşe, sevgi, tatlı anılar, paylaşım, cömertlik ve yeni heyecanlar dolu bir bayram geçirmeniz dileğiyle yolunuz açık olsun. 

 

© Güneş İlhan, 18.11.2010, İstanbul

 

 

 

   

tarotdergisi@gmail.com

  

Başa Dön

  

© 2005-2021, BARIŞ İLHAN YAYINEVİ

Bu sitedeki tüm yazıların yayın hakkı Barış İlhan Yayınevi'ne aittir. İzinsiz hiçbir alıntı yapılamaz ve kopya edilemez.