Ana Sayfa
      

Küçük Arkana Aslar

 

İnsanoğlu ihtiyaç duyduğu şeyi ararken dünyayı kateder 

ve sonra onu bulmak için evine döner.

     

  ~ George Moore ~

   

   

   

Hepinize Merhaba,

 

Bugüne kadar genellikle hep Kahramanın Yolculuğu ve Büyük Arkana'dan bahsettik ve bir türlü Küçük Arkana'ya sıra gelemedi. O nedenle bu ay biraz Küçük Arkana'dan bahsedelim.

 

Küçük Arkana kartlarının sembolizmi günlük yaşamımızdaki olayları ve olguları kavrayabilmemize ve anlamlandırabilmemize  yardımcı olur. Bu sembolizmin önemi ise hiç de adında yer alan kelime gibi küçük değildir.

 

Onlar bize yaşam, olgunlaşma ve dönüşüm sürecimizde içinde bulunduğumuz anda deneyimlemekte olduğumuz  Büyük Arkana kartlarının temalarını günlük hayatımızda nasıl deneyimlediğimizi, onları günlük olaylara, olgulara ve yakınımızdaki insanlara nasıl yansıttığımızı gösterirler. Örneğin Küçük Arkana bize ilişkimizde ya da işimizde yaşadığımız veya yaşamamız olası sorunlardan bahsederken, Büyük Arkana bize bunun altında yatan nedeni ve ders almamız gereken temayı gösterir. Yani Büyük Arkana'ya giden yolu biz Küçük Arkana'nın bize verdiği ipuçlarıyla buluruz.

 

Hangi Tarot destesini kullanıyor olursak olalım Küçük Arkana kartlarında kesinlikle bulacağımız iki sembolizm vardır. Bunun biri 4 element, diğeri ise sayısal sembolizmdir. 

 

Oyun kağıtlarının atası olan Küçük Arkana'nın her serisi bir elemente karşılık gelir: 

Değnekler - Ateş, Kılıçlar - Hava, Kupalar - Su ve Paralar - Toprak. 

 

Oyun kağıtlarındaki karşılıkları ise şöyledir: 

Değnekler - Sinek, Kılıçlar - Maça, Kupalar - Kupa ve Paralar - Karo.

  

   

Dört serinin ve 4 elementin temsil ettikleri yönler ve konular ateş grubu Değnekler için yaratıcılık, eylem, coşku ve irade, hava grubu Kılıçlar için zihinsellik, fikirler, muhakeme ve entelekt, su grubu Kupalar için duygular, sezgiler, ruh hâlleri ve içsel derinlik, toprak grubu Paralar için ise maddesellik, güvence, duyumsallık ve yapabilirliktir.

 

Sayısal sembolizm ise her kartın sahip olduğu sayının sembolizmidir. Örneğin aslar, yani  bir sayısı başlangıçları, fırsatları ve yeni kıvılcımları (olgu ya da fikir olarak) temsil eder. İlk sayıdır ve önceli yoktur. Tek başınadır, başlatandır, o nedenle de enerji ve potansiyel doludur ve bunu nasıl kullanacağına karar vermek durumundadır. Kendine özgü kimliğini tesis etmek için deneyimler arayışındadır.

 

Aslar da bu deneyimleri temsil ettikleri arenalarda edinirler. As kartları bizim deneyimlerimiz, yaklaşımımız, davranışlarımız ve seçimlerimiz aracılığıyla yaşamımızda ve kişiliğimizde ait oldukları serinin simgelediği yön ile bütünleşebilmemiz ve o yönü geliştirebilmemiz için bir fırsat, yani bir anlamda çağrıdır. Bu konuda içimizde var olan kaynakları kullanmamızı söylerler.

 

Bu ay karşınıza sizi zenginleştiren bir as kartı çıkması dileğiyle, yolunuz açık olsun,

 

© Güneş İlhan, Nisan 2010, İstanbul

Rev. 04.05.2013

      

     

tarotdergisi@gmail.com
Başa Dön

© 2005-2021, BARIŞ İLHAN YAYINEVİ

Bu sitedeki tüm yazıların yayın hakkı Barış İlhan Yayınevi'ne aittir. İzinsiz hiçbir alıntı yapılamaz ve kopya edilemez.