Ana Sayfa

Küçük Arkana Beşliler

  

Her şey - neşe, kızgınlık, kıskançlık, hüsran, ayrılık bile - evrenin bir armağanıdır . 

Her şey mükemmeldir - ya büyümemiz ya da keyfini çıkartmamız için. 

 

~ Ken Keyes, Jr. ~

 

  

  

Hepinize Merhaba,

 

Varoluşun temeli olduğunu söylediğimiz ikilik (dualite) bilincimizin gerçekliği algılamasını sağlar. Bilincimizin bir şeyi algılayabilmek ve kavrayabilmek için referans olarak o şeyin karşıt kutbuna ihtiyacı vardır. Örneğin siyahı algılayabilmek için referans olarak beyaza ihtiyacımız, geceyi algılayabilmek için ise gündüze ihtiyacımız vardır. Bunu her şey kendi içinde karşıt kutbunu da barındırır ve bütünlük ancak böyle sağlanabilir diye de tanımlayabiliriz.

 

Ancak biz insanlar bu ikiliği çarpıtmayı ve bu sayede gerçekliği de çarpıtarak algılamayı severiz. Severiz, çünkü işimize gelir. Severiz, çünkü böylesi daha kolaydır, kendimizi dönüştürmemiz, değiştirmemiz, kendimiz için daha iyisi uğruna savaşmamız gerekmez o zaman. Egomuz nasıl olsa devrede ve iş başındadır. Biz niye kendimizi yoralım ki?

 

Bunu nasıl yaparız? Kendimize başka insanları, başka yaşamları referans alarak kendimizi iyi hissetmeye çalışırız. Onlar bizden daha başarısız, daha fakir, daha mutsuz, daha korkak, daha teslimiyetçi ya da daha yalnızdırlar. Böyle bir kıyaslama içine düşüp kendimizi iyi durumda olduğumuza inandırınca rahatlar ve aslında yıkılmaya mahkûm olan fildişi kulemize kuruluruz. Oysa kendi bütünlüğümüzü bize ait olan gölgeyi farketmeden ve kabul etmeden, kendimize kendi benliğimizi referans almadan bulamayız.

 

Küçük Arkana'nın beşleri de bizi bu yolda zorlayan, bize meydan okuyan kartlardır. Onlar bizi kendimizle yüzleşmeye, kendimizin farkına varmaya, kendimizi dönüştürmeye zorlarlar.

 

Beş sayısı değişimi, krizi, dengenin ve koşulların altüst oluşunu, istikrarsızlığı, çatışmayı, ölçünün şaşmasını temsil eder. Gelişmeye ve büyümeye doğru yol almanın simgesidir, ama bu yol zorlukla alınır, çünkü burada değişimi istememe ve ona direnme söz konusudur. Hâlbuki burada çözüm, kendimizi değişime bırakmak, değişimin bizi götüreceği yolun bizim için iyi bir yol olacağına güvenmektir.

 

Değnek Beşlisi sportmence bir meydan okumayı resmeder bize. Rekabetle yüz yüzeyizdir burada. Eğer yenersek gücümüzü kanıtlamış olur, yenilirsek de gücümüzü tanır, yenilgimizden ders alırız. Her durumda bir kazanımımız vardır.

 

 

Kupa Beşlisi belki de Kupa Dörtlüsü'nde bize uzatılan kupayı görmediğimizi söylemektedir. Bir şeyleri görmemiş, bir şeyleri göz ardı etmiş ve bir şeylere yazık etmişizdir. Ama öyle yıkılmış kupalara bakıp duramayız. O kupaların yıkılmasındaki payımızı kavramamız, gereken dersi almamız, ardından da dik duran kupalarla yola devam etmemiz ve kartta görünen köprüyü geçmemiz gerekir.

 

 

Para Beşlisi yoksunluğu ve güvensizliği resmeder. Zemin burada sağlam ve sıcak değildir, en azından biz öyle hissederiz. Belki de Para Dörtlüsü'nde kendimizi neredeyse çivilediğimiz zemin hiç de sandığımız gibi çıkmamıştır. Kilise penceresindeki paralar bize umudumuzu ve inancımızı yitirmememizi, ama güvence aradığımız zemini de değiştirmemiz gerektiğini söyler.

 

 

Kılıç Beşlisi bize kılıcın silah olarak kullanılışını resmeder. Kılıçlar çekilmiş ve zafer kazanılmıştır, ama kartta hiç de zafer havası yoktur. Gök gri bulutlarla kaplıdır ve fırtınalı hava dağılmamıştır. Kazanan ne pahasına olursa olsun kazanmak istemiş ve kazanmıştır, şimdi ödediği paha ile yüzleşmek durumundadır. Yüzleştiğinde nerede ne yaptığını görecek, bunu görmekten hiç de mutlu olmayacak ve gerçek savaşın böyle verilmemesi gerektiğini öğrenecektir.

 

 

Eğer beşlilerde gereken değişimi başarabilirsek, altılılarda bizi müjdeler ve yeni heyecanlar bekliyor olacaktır.

 

Yolunuz açık olsun.

 

© Güneş İlhan, Kasım 2010, İstanbul

 

 

 

   

tarotdergisi@gmail.com

  

Başa Dön

  

© 2005-2021, BARIŞ İLHAN YAYINEVİ

Bu sitedeki tüm yazıların yayın hakkı Barış İlhan Yayınevi'ne aittir. İzinsiz hiçbir alıntı yapılamaz ve kopya edilemez.