Ana Sayfa

Küçük Arkana Dokuzlular

  

...ayakların gittiği her mil için kalp dokuz mil kateder...

  

~ E. E. Cummings ~

Doll's Boy's Asleep adlı şiirinden bir alıntı

 

 

   

Hepinize Merhaba,

 

Bu ayki randevumuz dokuzlularla. Yavaş yavaş küçük arkananın döngüsünün sonuna doğru geliyoruz. Kutsal bir sayı olan dokuz sayısı için Annemarie Schimmel kitabında "Büyütülmüş Kutsal Üç: 9" başlığını atmış.

 

Dokuz sayısı tek haneli sayıların sonuncusudur. Bir sona, bir şeyi tamamlamaya yaklaşıldığını gösterir, yani bir döngünün tamamlanmakta ve bir geçişimin gerçekleşmekte olduğunun habercisidir. İnsanoğlu doğmak için dokuz ayın tamamlanmasını bekler ve onuncu aya girdiğinde doğar. Dairenin derecesi olan 360'ın rakamlarını topladığımızda çıkan sayının 9 olduğunu görürüz. Bu nedenle burada bir kendine dönme vardır, ama değişmiş olarak.

 

Dokuz, erişmeyi, bir sonraki döngüye hazırlığı, dolayısıyla birikimi ve toparlanmayı, şimdide yaşamayı ve bolluğu temsil eder. Bizden içsel öz değerimizin ve niteliklerimizin farkına varmamızı ve bu servetimizi dışsal dünyaya yansıtarak etkili bir farklılık yaratmamızı ister. Bu farklılık on sayısına yansıyacaktır.

 

Ancak dokuz aynı zamanda acı çekmeyle de ilişkilendirilen bir sayıdır. Çünkü sahip olduğumuz servetimizin farkına varmamız için bazen acı çektiğimiz ve yalnız kaldığımız bir süreçten geçmemiz gerekir. Dokuzlu kartlara bir arada baktığımızda da bu paradoksun betimlenmiş olduğunu görürüz.

 

Kupa Dokuzlusu bolluğu resmeden kartlardandır. Karttaki adam keyiflidir ve hoşnuttur. Hayatın tadını çıkarır, dostlarını ağırlar, onlarla birlikte eğlenir. Belki de amacı, kazandığı serveti sergilemek ve bunu kutlamaktır. Belki servetini herkes görsün istiyordur. Ancak kendisinin de görmesi gereken şeyler vardır: Bu eğlenceyi bir sefahate dönüştürmemesi ve bu serveti elde etmenin onun için neye mal olduğunu unutmaması gerektiği gibi.

 

 

Kılıç Dokuzlusu ise acıyı resmeden kartlardandır. Resimdeki kişi bir kabus görmüştür ve uyuyamamaktadır. Ne kadar felaket senaryosu varsa yazmakta, azap içerisinde kıvranmaktadır. Kendi karanlığında boğulmuştur. Sabah güneşini ve mavi gökyüzünü görebilmesi için yapması gereken bu karanlık duyguların kaynağına ulaşmaktır. Buna ulaştığında yapacağı şey ise kaynak ister içeride ister dışarıda olsun bu duygularla yüzleşmek, onların hiç de sandığı kadar alt edilemeyecek şeyler olmadığını görmek ve yeni güne bu sınavı vermek üzere uyanmaktır.

 

 

Değnek Dokuzlusu da acıyı resmeder, ama bu acı geçmiş bir acıdır aslında. Acı geçmiştir, ama korkusu hala durmaktadır. Ancak bu korku, üstesinden gelinmedikçe o acıyı yaşamamak için hayatı da yaşamamak şeklinde gösterecektir kendisini. Halbuki bir daha aynı acıyı yaşamamak ve aynı hataya düşmemek üzere yaşam karşısında kararlılıkla durmak gerektiğidir bu kartın bize söylediği.

 

 

Para Dokuzlusu bu grubun içerisinde en zengin, en ferah ve en refah resmedilmiş olan karttır. Her tarafından bereket ve bolluk taşar. Bu kart dokuza gelene kadarki kartların derslerinin öğrenilmiş olduğunun, şimdi ise bunların semeresinin toplanacağı zamanın gelmekte olduğunun habercisidir. Üstelik kadının eline talih kuşu da konmuştur. Artık bir sonraki döngü için hazırlıklara başlayabilir.

 

 

Talih kuşunun sizleri de bulması dileğiyle, yolunuz açık olsun.

 

© Güneş İlhan, Nisan 2011, İstanbul

 

 

 

   

tarotdergisi@gmail.com

  

Başa Dön

  

© 2005-2021, BARIŞ İLHAN YAYINEVİ

Bu sitedeki tüm yazıların yayın hakkı Barış İlhan Yayınevi'ne aittir. İzinsiz hiçbir alıntı yapılamaz ve kopya edilemez.