Ana Sayfa
      

Küçük Arkana İkililer

 

Hayat oyunu elinde iyi kart olmasından daha ziyade kötü kartla iyi oynamaktır.

 

~ H. T. Leslie ~

   

  

  

Hepinize Merhaba,

 

Hep Büyük Arkana'dan bahsediyoruz, konumuz  biraz da Küçük Arkana olsun demiş ve daha önce serilerin aslarına bakmıştık. Bu ay da konumuz serilerin ikileri.

 

İki sayısı başkalarıyla ilişkileri, ortaklıkları, iletişimi, işbirliğini, paylaşmayı, alternatifleri ve fırsatları değerlendirmeyi, analiz etmeyi, tartmayı, birbirlerini tamamlayan enerjileri temsil eder. Çatışma ve bölünme sembolüdür, bu da denge ihtiyacını doğurur. İkiliği temsil eder, değişken ve uyabilendir ama aynı zamanda da kararsızdır.

 

Hem iç hem de dış dünyada var olan kutupsallığın farkına varmış, ama henüz uzlaşmayı, yani asların bize sunduğu fırsatlar üzerinde ciddi ve kapsamlı olarak düşünmeye başlamamışızdır. Dolayısıyla ikiyi gördüğümüzde serinin temsil ettiği bağlamdaki çetrefilliğe ilişkin bir içgörü edinmemiz gerektiğini anlarız. Bunu başarana kadar da tarafsız kalmamız gerekir.  

 

Değnek İkilisi'nde bir elinde değneklerden biri, diğer elinde de dünya küresi olan bir adam görürüz. Adam bir yere bakmaktadır, ama nereye baktığını görmeyiz. Aslında adam da tam bilmez nereye baktığını. Belki de, "Bu mudur yani? Peki ben şimdi bununla ne yapacağım?" diyor, bir dünyaya bir ileriye bakıyordur. Öbür değnek ise hiç görüş ve tutuş sahasında değildir. Burada öbür değneğe de dönüp bakması gerekecektir. Ona bakar ve onu da kavrarsa o zaman elindeki değneğin de ne olduğunu bilecek ve tercihinini belirleyebilecektir.

 

 

 

Kılıç İkilisi'nde ise çatışma ve yönünü görememe bizim için daha barizdir. Kadın gerçeği görmek istemez gibi gözlerini bağlamış, kalbini kılıçları tutan elleriyle örtmüştür. Ama "korkunun ecele faydası yoktur" ve kadın şapkasını olmasa da göz bağını önüne koyacak ve ay suya, gerçek de kadının kalbine dokunacaktır. Kadın ancak ondan sonra yönünü bulacaktır.

 

 

 

Kupa İkilisi iki sayısının kutupsallığını en hoş biçimiyle resmeden karttır. Hepimizin yüzünde bir gülümsemeye neden olur bu kart. Bir "Oh!" deriz bu kartı görünce. İki kutup sevgi dolu bir atmosferde karşılaşırlar. İki müstakbel sevgili, iki müstakbel ortak, bir barışma, bir uzlaşma ya da kimbilir, belki de "ilk görüşte aşk."

 

 

 

Para İkilisi'nde bir hokkabaz çıkar karşımıza. Hem rahatlar hem de rahatsız oluruz onunla. Çünkü hem esnek hem de kayıtsızdır. Ama "elden ne gelir?" Biz de hokkabaza ayak uydurur, oynarız seçeneklerimizle, ta ki "varolmanın hafifliğine dayanamayıncaya kadar."

 

 

 

  

  

    

İki sayısı ikiliği temsil etmekle birlikte bu sayının hedefi birlik ve denge kurmak, 1 ile birleşerek 3'ü oluşturmaktır. Dolayısıyla belki biraz kararsız kalacak, ama sonunda 1'in ona sunduğu şansı ve fırsatı değerlendirecektir.

 

Şansınızın bol olması dileğiyle yolunuz açık olsun.

 

© Güneş İlhan, Temmuz 2010, İstanbul

Rev. 04.05.2013

      

     

tarotdergisi@gmail.com
Başa Dön

© 2005-2021, BARIŞ İLHAN YAYINEVİ

Bu sitedeki tüm yazıların yayın hakkı Barış İlhan Yayınevi'ne aittir. İzinsiz hiçbir alıntı yapılamaz ve kopya edilemez.