Ana Sayfa

Küçük Arkana Prensler

  

Şans, hazırlık ile fırsat birbirleriyle karşılaştıklarında başına gelen şeydir. 

~ Seneca ~

 

 

   

Hepinize Merhaba,

 

Seneca'nın yukarıda bahsettiği şans bizim Saray Kartlarındaki Prenslerimizdir.

 

Prensler bize dışarıdan sunulan, sunulacak ya da sunulmuş olan fırsatlardır, ancak onları şansa dönüştürebilmemiz için hazır olmamız gerekir. Aynı pişti oynarken kağıtlar dağıtıldığında elimize gelen ve ortadaki bütün kağıtları toplayacak olan valeyi nerede ve ne zaman atacağımızı bilmemiz gerektiği gibi. Kimi zaman pişti vermemek için valeyi harcamamız bile gerekebilir. Bu da prens için hazır olmadığımız anlamına gelir.

 

Diğer üç prens için böyle düşünmezken, prens ve şans kelimelerini bir arada görünce gözünüzde Kılıç Prensi canlanıyor ve bu kart nasıl olur da bir şans olur diye düşünüyor olabilirsiniz. Halbuki Kılıç Prensi'nin şöyle bir ifadesi vardır, o içinde bulunulan anda edinilmesi gereken farkındalığın ve netliğin habercisi, elçisidir.

 

Kılıç Prensi'nin karşısında aynı pozisyonu almak durumundayızdır. Ama bu pozisyonu almak, yalnızca bu kartın habercisi olduğu ve bize yönelecek olan eleştiri ve tartışma karşısında sağlam durmak ve rüzgârın bizi savurmasına izin vermemek anlamındadır. Yani hemen savunmaya geçip kılıcı savurmaya kalkışmamalı, yöneltilen savlar yersiz ve asılsız da olsa, içine düştüğümüz bu durumla ilgili farkına varmamız veya öğrenmemiz gereken şeyin ne olabileceğine bakmamız gerekir. Ne de olsa elçiye zeval olmaz.

 

Kupa Prensi'nin  elindeki, içinde balık olan kupadan daha güzel bir jest olabilir mi? Belli ki bir hoşluğun habercisi bu prens. Bu ya bir kompliman, ya bir sevgi gösterisi ya da bir uzlaşma önerisidir ve her durumda bizim duygularımızı okşar. Kimbilir, belki iş yerinde bir övgü ve takdir veya ilişkide bir barışma önerisi ya da evlilik teklifi veya bize içsel bir doyum verecek olan bir destektir bu.

 

Değnek Prensi'nin değneğinin filizlenmiş oluşundan da anlarız ki bize önerilen fırsat bir canlılık fırsatıdır. Bu teklifte bizi kanatlandıran bir heyecan ve coşku vardır, bizi uçurur. Hatta bazen hızımızı alamayıp bu uçuşu yurtdışına kadar uzatabiliriz de. Ama süratin heyecanına kendimizi o kadar da kaptırmamamız ve riskleri mutlaka hesaplamamız gerekir. Ne de olsa değnek riski sever ve bazen dozunu kaçırabilir.

 

Para Prensi'nin fırsatını kaçırmamak ve bunun için gözümüzü açık tutmak gerekir. Bu fırsatı yakalarsak bizimle kalacaktır, çünkü yapılabilirlik ve kalıcılıktır bu prensin bize sunduğu fırsatın özelliği. Belki para kazanır, yatırım yaparız, belki her anlamda bir yapı inşa ederiz. Bazen de yalnızca bir tensel doyumdur yaşayacağımız, ama ya sadece o değil de içinde paranın bir diğer ifadesi olan bağlılık da varsa, daha ne isteriz?

 

Beyaz atlı olmasalar da yolunuza çıkan prenslerin bol olması dileğiyle, yolunuz açık olsun.

                        

© Güneş İlhan, Haziran 2011, İstanbul

 

 

 

   

tarotdergisi@gmail.com

  

Başa Dön

  

© 2005-2021, BARIŞ İLHAN YAYINEVİ

Bu sitedeki tüm yazıların yayın hakkı Barış İlhan Yayınevi'ne aittir. İzinsiz hiçbir alıntı yapılamaz ve kopya edilemez.