Ana Sayfa

Küçük Arkana Sekizliler

  

Gözler yalnızca zihnin kavramaya hazır olduğu şeyleri görür.

      

~ Henri Bergson ~

 

 

   

Hepinize Merhaba,

  

Asteriks'i sever misiniz?  Ben çok severim. Tüm karakterler her macerada kendilerine özgü ve muhteşem bir biçimde betimlenirler. Büyüfiks (Getafix) adeta  bizim Ermiş'imizdir, kahramanlara sihirli malzemeyi o verir, ama benim favorim Obeliks'tir.

  

Geçtiğimiz hafta televizyonda Asteriks Olimpiyat Oyunlarında filmi vardı ve filmde Obeliks, "Asıl güç, gücüne hakim olabilmektir," diyor, yani asıl gücün kendi gücünü doğru yönetebilmek olduğunu söylüyordu.

 

Bu söz bana bu ayki konumuz olan sekizleri hatırlattı. Sekiz sayısının sembolizmi içerisinde yedilerin sebep olduğu kaos ve çalkantıdan yeni bir düzen yaratmayı, öncelikleri yeniden gözden geçirmeyi, derlenip toparlanmayı, yeni planlar yapmayı, yeni bir rotaya yönelmeyi ve gücün dengeli ifadesini barındırır.

  

Sekiz sayısında yeniye ve değişime doğru hareket vardır ama dört sayısının gücünü ikiye katladığı için tümüyle hareketsiz kalmaya da sebep olabilir. Yeniye ve değişime doğru hareket dediğimiz zaman elbette bırakma ve bırakmaya direnme olgusu da söz konusu olacaktır.

 

Kupa Sekizlisi bırakmayı ve yeniye yönelmeyi bize en açık şekilde anlatan karttır. Üstelik arkada bırakılan kupalar da derli topludur, yani yapılabilecek her şey yapılmış, verilebilecek tüm emekler verilmiş ama bir şey elde edilememiştir. O nedenle artık bırakılması gereken her ne ise - kişi, iş, görüş, yaşam tarzı - onu bırakma ve yapılabilir olana yönelme zamanıdır. Elbette bu kolay değildir, ama kolay olmamakla birlikte özgürleşitirici ve iyileştiricidir. Bu kart kendimiz için hayır diyebilmenin kartıdır.

   

Kılıç Sekizlisi'nde dört sayısının ikiye katlanmış gücünü görürüz. Aklın gücü -kılıçlar- sarmıştır etrafı. Kişi bağlıdır ve kıpırdayamamaktadır. Ama ayaklarına baktığımızda aslında istese hareket edebileceğini görürüz, çünkü ayaklar serbesttir. Ama gözlerin bağı kendi durumunu görmeyi engellemektedir. Eğer bu durum içimizi bastırdığımızın ve kendimizi yaşamaktan alıkoyduğumuzun işareti değilse, belki de gönüllü olarak bir şeylerden uzak durduğumuz, kendimizi kısıtladığımız geçici bir feragat durumunun işaretidir.  

    

Para Sekizlisi yeni planları vurgular. Kişi işinin ve yeni yolunun başındadır. Giriştiği iş, girdiği yol uzun solukludur. Yeni bir iş öğrenerek geleceğe yatırım yapmakta ve uğraşısı da umut vadetmektdir. Üzerinde çalıştığı banka o rahat oturuşundan elindeki işi öğrenmekten ve yapmaktan keyif duyduğunu anlarız. Üstelik ilgisini ve enerjisini tümüyle işine vermiş, ona odaklanmıştır. İş hayatına ya da yaşamaya dair daha öğrenecekleri vardır.  

  

Değnek Sekizlisi hareketi vurgular. Değnekler ya da bizim deyişimizle leylekler havadadır, çünkü bu hareket her durumda bir yolculuk olacaktır bizim için. Bu yeni yolun haberi bize varmak üzeredir. Şimdi bu harekete ayak uydurma ve yeni olaylara girişme ya da yeni farkındalıklar kazanma zamanıdır. Bu hareketin başlama vuruşunu yapan bizizdir aslında, ama o vuruşu yaparken hiç de bu kadar hızlı olacağını öngörmemişizdir.

   

Yeni yol haberlerinin hızla size ulaşması dileğiyle, yolunuz açık olsun.

 

© Güneş İlhan, Mart 2011, İstanbul

 

 

 

   

tarotdergisi@gmail.com

  

Başa Dön

  

© 2005-2021, BARIŞ İLHAN YAYINEVİ

Bu sitedeki tüm yazıların yayın hakkı Barış İlhan Yayınevi'ne aittir. İzinsiz hiçbir alıntı yapılamaz ve kopya edilemez.