Ana Sayfa
      

Küçük Arkana Üçlüler

 

Kırılarak açılan kalp içerisine tüm evreni alabilir.

 

~ Joanna Macy ~

   

  

  

Hepinize Merhaba,

 

Bu ay üçlülerle Küçük Arkana'ya devam ediyoruz. Üç sayısı büyümeyi, çoğalmayı, genişlemeyi, planların gerçeğe dönüşmesini, yaratıcılığı, yaratma eylemini ve yaratılan şeyi simgeler. Ortaya çıkmayı, kendini göstermeyi ve kendini ifade etmeyi gösteren karttır.

 

Üç, ikinin sebep olduğu çatışmayı çözümlemiştir. İki enerjiyi birleştirerek kendisine bir ortam yaratmış ve ortaya çıkmıştır. İkinin çatışmasını çözümlerken bir sınavı geçmiş, kazanımlar elde etmiş ve deneyimler edinmiştir. Artık önünde açık bir yol vardır ve ileriye bakabilir. Bunu da temsil ettiği genişlemenin bir ifadesi olan mesafe ve perspektif kanalıyla yapar. Bu yeni bakış açısına ihtiyacı vardır, çünkü önünde daha çok yol vardır. Ama yola yükselerek devam etmek gene de güzeldir.

 

Değnek Üçlüsü ufka bakar tepeden. İki değneği sağlamca iki yanına koymuş, üçüncü değneği tutmaktadır. Sanki "ikisi tamam, sıra şimdi üçle ne yapacağımda," ya da "işte, ben buradayım," der gibidir. Vardığı noktayı değerlendirir, kendini gösterir. Bastığı zemin sağlamdır, o nedenle geleceğe umutla bakabilir. Acaba hangi planlar vardır kafasında? Şimdi nelere girişecektir? Bunları bilemeyiz, ama aklındaki planlara girişmesi için uygun bir zaman olduğunu biliriz.

 

Kupa Üçlüsü'ndeki kutlamaya biz de katılırız. Bu kutlama belki bir hasat, belki bir düğün, belki bir başarı kutlamasıdır. Orada kesin müzik ve dans da vardır der, gülümseriz bu kartı görünce. Sevinç, paylaşım, şükran ve hoşnutluk duyguları yayar etrafına. Gösterilen gayretin meyve verişinin kanıtıdır. Demek ki karşılıksız kalmamıştır harcanan çabalar. Dolayısıyla yola devam edilebilir.

 

Para Üçlüsü'nde sembolik bir basamak görürüz. Kişi yükselmiş ve yaptığı işin önünde durmaktadır. Yaptığı iş kabul görmüştür ki basamak atlamıştır. Çalışmış, güçlükleri aşmış, yeteneğini ortaya koymuş, başarmış ve bir safhayı atlamıştır. Sınavı geçmiştir. Artık bir üst seviyeden devam edebilir. Şimdi yeni sorumluluklara hazırdır.

 

Peki bu üç müjdeli kartın arasında Kılıç Üçlüsü'nün işi ne? O, ikinin çatışmasında tercihini kendisinden yana yapmış, kendisini farketmiş ve kendisini bu yolla ifade etmiştir. Kalbini kırarak açmayı seçmiştir. Belki diğer üçlülere göre hüzünlüdür ama farkındalığı çoktur ve ufku en az onlar kadar açıktır. Kendisini yol almaktan alıkoyan yaranın iyileşebilmesi için ona bıçak atması gerektiğini farketmiştir. Onun kazanımı bu farkındalık ve ona bu farkındalığı kazandıran acı deneyimdir. Elbet yağmur da dinecek ve güneş açacak, o da güneşli havada yola koyulacaktır.

 

 

 

Güneşli havayı beklemek durumunda kalmamanız dileğiyle yolunuz açık olsun.

 

© Güneş İlhan, Eylül 2010, İstanbul

Rev. 04.05.2013

     

    

tarotdergisi@gmail.com
Başa Dön

© 2005-2018, BARIŞ İLHAN YAYINEVİ

Bu sitedeki tüm yazıların yayın hakkı Barış İlhan Yayınevi'ne aittir. İzinsiz hiçbir alıntı yapılamaz ve kopya edilemez.