Ana Sayfa

Küçük Arkana Yedililer

  

Bir insanı değiştirmek için gereken şey onun kendisine ilişkin farkındalığını değiştirmektir.

 

~ Abraham H. Maslow ~

 

 

   

Hepinize Merhaba,

 

Gene çok çabuk yılın son ayına geldik. İlgilenenler için hatırlatayım 25'ini 26'sına bağlayan gece 12 Gece başlıyor. Bunun için ana sayfamızdaki "Kart Açılımları"na tıklayın.

 

Şu sıralar gene adrenalini yüksek günler yaşıyoruz. Ortalıkta bir Wikileaks'dir gidiyor. Belgeler 28 Kasım'da yayınlamaya başladı, ama bombanın medyaya ve halkların bilgi dağarcığına düşmesi 29 Kasım'ı buldu. Bu konu ister enformasyon ister dezenformasyon olsun, ister kasıtlı ister kasıtsız sızdırılmış olsun, aşikar olan bunun yarattığı etkinin bir değişime neden olacağı ve bazı şeylerin artık eskisi gibi olmayacağıdır. Bu durum yedi sayısının sembolizminin içerisinde barındırdığı bir temadır.

 

Yedi sayısı sembolizmi en derin olan sayıdır ama tüm sembolizminden burada bahsetme olanağımız yok. Ancak konumuz bağlamındaki sembolizmine bakacak olursak yedi sayısı yeni farkındalıkları, kavrayış ve algılayışta değişimi, hatalarından ders çıkarmayı, çalkantıyı, krizi, bunların üstesinden gelişi, yeni bir döngünün başlangıcını temsil eder. İlginçtir ki 29 Kasım gününün sayısı da 7'dir. Bu sayının temasında bilinmeyenin, bir paradoksun içine dalma da vardır, bu nedenle aldatıcılığı da söz konusudur. Dolayısıyla yedilerde yaşam bizi sınar. Bu irade, dürüstlük, kararlılık ve sabır sınavıdır.

 

Kupa Yedilisi aklımızı başımızdan alır. Ne güzel şeylerdir o önümüzdekiler. Düşünü kurduğumuz ne varsa önümüzdedir. Ama acaba gerçek midirler? Yoksa kartta görünen bulutlar, görüntüyü bulandırmanın yanı sıra sabun köpüğü vazifesi de mi görmektedirler? Bunu görebilmek için kupaların gözümüzü kamaştırmayacağı bir mesafeye gerilememiz, onlara kapılmak yerine kendimize bakmamız gerekir. Gördüklerimizin ne kadar gerçek, düşlerimizin de ise kadar gerçekçi olduğunun ayrımına varmamız gerekir.

 

 

Kılıç Yedilisi usul usul sıvışan bir düzenbazı resmeder bize. Güven çok uzaktır bu karta. Aldanmak ya da aldatmaktır bu kartın bize çağrıştırdığı. Buna kulak verip duruma göre ya gözümüzü açık tutmamız ya da doğru yoldan şaşmamamız gerekir. Kimi zaman bize içinde bulunduğumuz durumdan en kısa yoldan sıvışmamız gerektiğini söyler. Kimi zaman da tüm kurnazlığımızı kullanmamız gerektiğidir söylediği.

 

 

Değnek Yedilisi bir savunma duruşu resmeder. Üzerimize gelen, bize karşı doğrultulmuş değnekler vardır. Tehdit altındayızdır, ama neyseki pozisyonumuz sağlam görünmektedir. Eldeki değnek ise dengemizi muhafaza etmemizi sağlar. Burada pes etmememiz, meydan okumalara karşı durmamız, sahip olduğumuz avantajı kullanmamız ve mücadele etmemiz gerekir. Kararlı olmamızı ve inancımızı yitirmememizi ister bu kart bizden.

 

 

Para Yedilisi tarlada ekinlerin büyümesini bekleyen çiftçiyi çağrıştırır. Sakin ve dingindir bu kart. Eğer ürünü ekmek için gereken emeği verdiysek, şimdi de büyümesi için gereken zamanı vermemiz gerekmektedir. Ekin büyüyeceği zamanda büyüyecektir. Buna inanmamız ve sabretmemiz gerekir. Beklemeyi öğretir bu kart bize. Artık beklemek ve görmekten başka yapacağımız bir şey yoktur. Bu kartın bize mesajı sabırsız bir müdahalenin ekine zarar vermekten başka bir işe yaramayacağıdır.

 

Yaşam yolunuza çıkan tüm sınavların üstesinden başarıyla gelmeniz dileğiyle yolunuz açık olsun.

 

© Güneş İlhan, Aralık 2010, İstanbul

 

 

 

   

tarotdergisi@gmail.com

  

Başa Dön

  

© 2005-2021, BARIŞ İLHAN YAYINEVİ

Bu sitedeki tüm yazıların yayın hakkı Barış İlhan Yayınevi'ne aittir. İzinsiz hiçbir alıntı yapılamaz ve kopya edilemez.