Ana Sayfa

Mahkeme ve İyileşmek

  

“İnsanı iyileştiren unutmak değil, hatırlamaktır.” 

~Amy Greene ~

           

 

Lombardisches Tarot - Angelo Valla -Trieste

           

  

Hepinize Merhaba,

 

Yeni yıla girdiğimiz bu günlerde kahramanın yeniden doğuşunu temsil eden kartlarımızdan biri olan ve iyileşmeyi simgeleyen Mahkeme kartından bahsedelim istedim. Mahkeme pek fazla söz etmediğimiz kartlardan bir tanesi. Aynı zamanda da zor anlaşılan kartlardan biri ve ona bu zor anlaşılma konusunda Denge ve Kader Çarkı da eşlik ediyor.

 

Mahkeme, kahramanın yeniden doğuşunun tümüyle gerçekleşebilmesi ve ait olduğu yeri (Dünya kartını) bulabilmesi için son olarak sınandığı noktadır. Burada kahramanın kendisinin gerçek kahraman olduğunu, kahramanın yerine geçmiş bir düzenbaz olmadığını kanıtlaması gerekir. Bunun yolu da iyileşmiş olan yarasının izini göstermektir.

 

Hajo Banzhaf'ın "Tarot ve Kahramanın Yolculuğu" isimli kitabında da bahsetmiş olduğu gibi, Filolog Walter Burkert kahramanın yolculuğunun unsurlarını şöyle özetler: “Başlangıçtaki bir kayıp ya da yüklenilen bir iş, kahramanın üstesinden gelmesi gereken büyük bir görev hâline gelir. Yola çıkar, yol boyunca düşmanlara ve kendisine yardım edenlere rastlar, azimli ve büyülü bir çekicilik kazanır, rakibiyle karşılaşır, onu yener ve çoğunlukla bu süreçte bir iz alır, aradığı şeyi elde eder, eve dönüş yoluna çıkar, peşindekilerden ve rakiplerinden kurtulur. En sonunda bir düğün ve tahta geçme töreni vardır.”

 

İşte yukarıda kahramanın çoğunlukla aldığından bahsedilen iz, kahramanın yolculuk esnasında almış olduğu yaranın izidir. Bu yara izi yaptığımız yolculukta yolumuza çıkan dersleri almış, öğrenmiş ve de geçer not almış olduğumuzun işaretidir. O nedenle bir sonraki kart olan Dünya'nın dört köşesinde daha önce Kader Çarkı'nda gördüğümüz kitaplar yoktur.

 

Bu derslerden geçmiş olmanın elbette bir de armağanı olacaktır. Mahkeme sembolik anlamda kaybettiğimiz hazinemizi yeniden bulduğumuz, ona yeniden kavuştuğumuz noktadır. Bu sembol kendi dünyasal yaşamımızda yolculuğa çıkmamıza neden olan şey ne ise, yani ister bilinçli isterse bilinçdışında neyin yokluğunu ve yoksunluğunu çektiğimiz için bu yolculuğu göze aldıysak "o"dur. Eğer bu yokluk ve yoksunluk izlerini bilinçdışında barındırıyorsa genellikle yolun sonunda kendimizi varmak için yola çıktığımız noktadan farklı bir yerde de bulabiliriz. Vardığımız bu nokta başlangıçta olmak istediğimizi düşündüğümüz yer değil, benliğimize uygun olarak varmamız gereken yerdir ve dolayısıyla bilinçdışımız da bizi oraya yöneltmiştir. Bunu çoğumuz için anlaşılır olabilecek bir örnekle ifade edecek olursak, bitirmek için yola çıktığımız bir evliliği kurtarmış ya da kurtarmak için yola çıktığımız bir evliliği bitirmiş olarak bulabiliriz kendimizi.

 

Bu nokta kendimizi kurtulmuş, özgürleşmiş ve tazelenmiş olarak hissettiğimiz bir noktadır. Güneş kartındaki yaşama sevinci burada benliğimize derin bir demir atmış, bizi cesaretlendirmiş ve yeni duygular uyandırmıştır. Bu duygular bizi günlük hayattaki önemsiz şeylerin zincirlerinden kurtarır, ama işlev görmemizi engellemez. Aksine bilincimizle bilinçdışımızı canlı bir etkileşimde tutmanın bir yolunu bulduğumuz ve bilinçdışımızın dilini anlayabildiğimiz için hacıyatmaz gibiyizdir, yani dengemizi bozacak ne kadar darbe alırsak alalım hemen dengemizi geri kazanırız. Dolayısıyla işlevselliğimiz artmıştır.

 

Mahkeme (XX) kartının sayısının rakamlarının toplamı aynı Azize (II) ve Güç (XI) kartlarında olduğu gibi 2'dir. Bunu şöyle yorumlayabiliriz, Mahkeme kartında, Güç'ün yaşam enerjisine Azize'nin bilgeliği eşlik eder. Bu da bizim yaşama ve evrende büyüyen, gelişen her şeye karşı olan duyarlığımızın ve saygımızın artmasına sebep olur. Biliriz ki biz bu bütünün parçasıyızdır ve çevremize ya da dünyaya zarar verecek olursak, doğrudan olmasa bile dolaylı olarak kendimize de zarar vermiş oluruz.

 

Bu bütünlük duygusu beraberinde bir enerji stoğunu (Güç) ortaya çıkartır. Hâlâ bir insan olduğumuzu ve sürekli kendi üzerimizde çalışmaya devam etmemiz gerektiğini biliyor olmakla birlikte bizi engelleyen zayıflıklarımızla ve korkularımızla daha verimli bir şekilde baş ettiğimizi görürüz. Bu da içimizdeki  yaratıcı potansiyellerin ortaya çıkmasını sağlar, çünkü artık korku dolu zayıf yanlarımız bu potansiyelleri bilinçdışımızda daha zor zaptetmektedirler.

 

Mahkeme bize günlük hayatta olumlu değişiklikler getirir. Bu değişikler iş hayatında bir terfiden  yeni bir hayat görüşüne kadar oldukça geniş bir yelpazede olabilir. Ama kesinlikle sıradan iyileşmelerden çok daha dikkat çekicidir. Yaşam içimizle yakın temas içerisindedir ve içeride uzun süredir biz farkında olmadan uyuyanlar şimdi gerçekleşiyorlardır. Beraberinde yeni ilişkiler, uğraşlar, aktiviteler gelir ve bunlar bizim için çok anlamlıdır ve bunları yaparken büyük bir doyum hissederiz. Küçük olaylar büyük ve önemli şeyleri kolayca tetikler. Eğer zaman doğruysa ve olaylar olmak için bizi orada bekliyorsa (Azize) küçük şeylerin büyük sonuçlarının olması mümkündür. Çünkü Mahkeme onların yolunu açmıştır.

 

İyileşmeye giden yolda izleriniz bol, yolunuz açık olsun.

 

© Güneş İlhan, 10 Ocak 2014, İstanbul

     

         

tarotdergisi@gmail.com

Başa Dön

© 2005-2020, BARIŞ İLHAN YAYINEVİ

Bu sitedeki tüm yazıların yayın hakkı Barış İlhan Yayınevi'ne aittir. İzinsiz hiçbir alıntı yapılamaz ve kopya edilemez.