Ana Sayfa

Nefes Almak

   

   

      

Bazen tek yapman gereken derin bir nefes almaktır...

 

  

Hepinize Merhaba,

  

Epeydir ihmal etmiş olduğum Tarot Dergisi'ni gözden geçirirken yazdığımı bile unutmuş olduğum "Nefes Almak" yazısı çıktı karşıma. Bazen bir şey dürter beni, bakayım bu yazımı alıp da kendisininki gibi kullanan olmuş mu, diye bakarım. Bu sefer de öyle oldu, hâlbuki yazım pek de peşine düşmeye değer bir yazı değil, tekrar okuyunca kendim bile beğenmedim ve primitif buldum, ama kopyalanmış. Bir forumda paylaşılmış, yazı forumumuzun adminine aittir, diye de bir not düşülmüş. Geçenlerde Hajo Banzhaf'ın 4 Element Testi'ni yenileyince bir de ona bakayım demiştim ve ne göreyim, o da kopyalanmış, aynı daha önce kart açılımlarının ve çeşitli yazılarımın kopyalanmış olması gibi. Testin metinlerinde değişiklik yapılmış özgün görünsün diye ama, bir şarkıya başka söz de yazsan müzik aynı müziktir, ne yazık ki. Bunlara şahit olunca önce bir üzülüyorum, emeğe saygı yok, hele ki Hajo Banzhaf'ın emeğine, diyorum, ama sonra Nikola Tesla'nın şu sözü geliyor aklıma, "Fikrimi çalmalarına üzülmüyorum, kendilerinin hiç fikri olmamasına üzülüyorum," ve bunu yapanları yaptıkları ile başbaşa bırakıp önüme bakıyorum.

  

Ama madem nefesle ilgili yazım beğenilmiş ve paylaşılmış, kaldırmayıp siteye geri yükleyeyim, sizlerle paylaşayım dedim.

  

Nefesiniz bol, yolunuz açık olsun...


Nefes almak rahatlamamız ve sağlıklı bir yaşama adım atmamız için en temel ve en basit egzersizdir. Ancak genelde nefes almayı unuturuz, özellikle de sinirli ve üzgün olduğumuz zamanlarda. Dolayısıyla bunu zaman zaman kendimize hatırlatmalı, nefes alışımıza odaklanmalı ve onu ihmal etmemeliyiz. Bu sayede kanımızdaki oksijen miktarını arttırmamız, metabolizmamızı ve bedenimizdeki enerji akışını hızlandırmamız mümkün olur.
 
Ayrıca doğru nefes almamız gerekir. Eğer doğru nefes alıyorsak, nefes alırken bize küçüklüğümüzden beri söylenegeldiği gibi “karın içeri göğüsler dışarı" değil, karnımızın dışarı çıkması gerekir. Nefes verirken de karnımız içeri girmelidir.
 
Nefes alma egzesizi için ben öyle uzun zahmetlere giremem diyorsanız, en azından gece yattığınızda uyumadan önce şu egzersizleri yapabilirsiniz:
 
* Derin ve doğru nefes almayı deneyimleyin. Sırtüstü yatın ve dizlerinizi kırın. Ayak tabanlarınız aşağıya baksın. Nefes alırken doğru nefes alıp almadığınızı görmek için karnınızı gözlemleyin. Hatta bunu daha iyi görmek için karnınıza bir kitap koyun. Derin bir nefes alın ve alırken altıya kadar sayın, sonra nefesinizi tutun ve tutarken dörde kadar sayın, arkasından nefesinizi verin ve verirken de gene altıya kadar sayın, yeniden nefes almadan önce ise ikiye kadar sayın. Bunu on kere tekrarlayın.
 
* Baş parmağınızla burnunuzun bir deliğini kapatın, açık olan burun deliğinizle nefes alın ve diğer burun deliğinizle nefes verin. Sonra aynı süreci diğer burun deliğinizi kapatarak tekrarlayın. Bu egzersizi her bir burun deliği için on kere tekrarlayın.
 
Yukarıdaki egzersizler hem size doğru nefes almayı öğretecek hem de yatmadan önce gevşemenizi sağlayacaktır. Zamanla bu doğru nefes alma alışkanlığı sizde yerleşecek ve gün içerisinde ne zaman aklınıza gelirse tekrarlayacaksınız. Özellikle de kendinizi gergin hissettiğiniz zamanlarda.

© Güneş İlhan, 20.06.2006, İstanbul

Rev. 09.12.2018
 

 

  

               

    

tarotdergisi@gmail.com

 

Başa Dön

 

© 2005-2019, BARIŞ İLHAN YAYINEVİ

Bu sitedeki tüm yazıların yayın hakkı Barış İlhan Yayınevi'ne aittir. İzinsiz hiçbir alıntı yapılamaz ve kopya edilemez.