Ana Sayfa

 

 

   

Senin ne işin var Tarot'yla?

  

Hangi soruların cevaplanamaz olduğunu öğrenmek ve onlara cevap vermemek, 

stresli ve karanlık zamanlarda en gerekli ustalıktır.
              

~ Ursula K. Le Guin, Karanlığın Sol Eli~

          

  

Lenormand Tarot

   

   

Tarot derslerinin ilk bölümünün sonunda öğrencilerime şöyle bir soru yöneltiyorum:

        

"Diyelim ki birisi sizin Tarot ile ilgilendiğinizi öğrendi ve size, 

"Tarot nedir?"  "Ne zaman ortaya çıkmış?" "Nerede ortaya çıkmış?" “Kim bulmuş?"

"Hadi bana bir fal bak!" "Tarot da nereden çıktı, senin ne işin var falcılıkla?" vb. sorular yöneltti. 

Onu nasıl cevaplarsınız?"

            

Bu cevaplar dizisinin birini sizlerle aşağıda paylaşmak istedim.

            

 

1) Tarot Nedir?

              

Tarot, kartlar üzerindeki resimler aracılığıyla bilinçdışımızdakilere ulaşma yoludur. Bilinçdışımızda biriktirdiğimiz, unuttuğumuz ya da farkında bile olmadığımız konuları ve duyguları ortaya çıkartıp, bilinç seviyesindekilerle bütünleştirmemize sebep olur. Dolayısıyla, bilincimizde olanların temellerini daha iyi anlayabilir; kendi özdeğerlerimizin, inançlarımızın kaynaklarına inip, öz farkındalığımızın oluşmasına ya da artmasına sebep olabiliriz. Farkındalığımızın artmaya başladığı noktada, bizim için problem gibi görünen konuları, sıkıntı veren durum ve duyguları farklı yönlerden görmeye başlayabiliriz. Dahası, bunlarla ilgili çözüm yollarımızı zenginleştirme fırsatını kullanabilir ve kendimizi daha mutlu ve rahat hissedebiliriz.

            

2) Ne zaman ve nerede ortaya çıkmış?

Günümüz Tarot'su 1428'de Milano'da "Soylular Oyunu" olarak ortaya çıkmış. 14. yy sonlarında tüm Avrupa kentlerinde kartlardan sözediliyormuş. 1500'ün başlarında Fransa'da Tarot terimi çıkmış ve 16. yy'dan itibaren günümüzdeki klasik olarak bilinen Marsilya Tarot'unun resimleri kesinleşmiş.

             

3) Kim Bulmuş?

Tarot'yu kimin bulduğuna dair Hintli'lerden Mısır'a kadar çeşitli söylentiler olsa da, Topkapı Sarayı müzesinde 13. yy'da Mısır ve Suriye taraflarında hakim Memlükler'e ait kartlar bulunmaktadır. Bu nedenle İslam Dünyası'ndan da geliyor olabilir.

                 

4) 'Hadi bana fal bak!' diyen birisine nasıl bir cevap verirdin?

Tarot kartlarını kafamdaki soruların cevaplarına ulaşma konusunda bana yol göstermeleri için kullanıyorum. Eğer senin de bir konuda merak ettiğin bir şey varsa, bana sorunu iletirsen, Tarot kartları yardımıyla bu konuyu derinleştirmeye çalışıp, kartların önerisini sana yorumlayabilirim.

               

5) 'Tarot da nereden çıktı, senin ne işin var falcılıkta?' diyen birisine nasıl bir cevap verirdin?

Tarot falcılık değil ve ben fal bakmıyorum. Kartların üzerindeki resimleri sembolik ifadelerden yola çıkarak yorumlayıp; kartların konumlarına göre bir bütünlük kuruyorum. Yani, kafamdaki konuyu ya da soruları Tarot kartlarından gelen yönlendirmeyle anlamaya ve çözmeye çalışıyorum. Kartlar, bazen durumla ilgili hiç farkında olmadığım bir bakış açısı sunabiliyor; hiç düşünmediğim bir sebebi ya da yöntemi de karşıma çıkartabiliyor; elimde olan opsiyonları ve onları ne şekilde değerlendirebileceğimi ya da oluşabilecek potansiyelleri değerlendirmemi de sağlayabiliyorlar. Kartların rehberliğini kendim ve karşımdakiler için kullanırken, geliştiğimi ve zenginleştiğimi hissediyorum. Dahası, kartların sembolik dilini öğrenme aşamasında, bilinçdışımdakilere ulaşmış olduğumdan, kendimle ilgili ciddi bir yolculuğa başlamış oldum ki bu da benim farkındalığımın artmasına ve hızlı bir şekilde daha da iyiye gitmeme sebep oluyor.

 

@ Bir Tarot Dergisi Öğrencisi, 07.08.2014, İstanbul

      

          

tarotdergisi@gmail.com

Başa Dön

© 2005-2019, BARIŞ İLHAN YAYINEVİ

Bu sitedeki tüm yazıların yayın hakkı Barış İlhan Yayınevi'ne aittir. İzinsiz hiçbir alıntı yapılamaz ve kopya edilemez.