Ana Sayfa

Tarot’ya Sorumuzu Nasıl Soralım?

  

Dünyamızı, sorularımızdaki cesaret ve cevaplarımızdaki derinlik ile anlamlı kılarız.

 

~ Carl Sagan ~

   

    

    

   

- Tarot'nun bize doğru rehberlik edebilmesi için doğru soruyu sormamız gerekir, yani sorulan soru da en az alınan cevap kadar önemlidir.

  

- Bir çok kişinin Tarot'ya yönelttiği soru o kişinin kendi hayatına ilişkin sorumluluk almaktan nasıl uzak durduğunu ortaya koyar. Kişi genelde kendisini içinde bulunduğu ve soru yöneltmesine neden olan durumun edilgeni olarak görür ve kendisinin duruma etken olduğunu farkedemez. Hâlbuki bunu farkedebilse, durumu lehine çevirme gücünün de kendisinde olduğunu görebilir. O nedenle doğru soru ancak duruma ilişkin sorumluluk üstlenilerek sorulabilir. Bu sorumluluk duruma ilişkin inisiyatif alma ve kendin karar verme sorumluluğudur. Dolayısıyla başkalarına ya da dış olgulara yönelik sorular sormak yerine kendimize, kendi yaklaşımlarımıza, davranış modellerimize, hedeflerimize, umutlarımıza, kaygılarımıza ve korkularımıza yönelik sorular sorarak doğru cevaplara ulaşabiliriz. Böylelikle mutluluğumuzun ve kazanımlarımızın anahtarını başkalarına, yani dış etkenlere teslim etmemiş oluruz.

  

Örneğin: "Sevgilim bana niye kötü davranıyor?" diye sormak yerine "Sevgilimin bana karşı olan kötü davranışları bağlamında kendimle/kendi ilişki modelimle/ilişkimizle ilgili öğrenmem gereken şey nedir?" diye sormak.

  

- "... yapmalı mıyım?" gibi cevabı ancak evet ya da hayır olabilecek olan sorulardan ve "Ne zaman ...?" gibi cevabı bir zaman öngörüsü içeren sorulardan kaçınmamız gerekir. Çünkü bunlar da kendimiz karar verme ve geleceğimizi kendimiz inşa etme gibi sorumluluklarımızı kendi üzerimizden atan sorulardır.

  

Örneğin: "Bir iş bulacak mıyım?" diye sormak yerine "Bana uygun bir iş bulabilmek (konusunda şansımı yükseltebilmek) için ne yapabilirim/potansiyellerim neler?" diye sormak.

  

- Tarot'ya her zaman çok belirgin sorular sormak zorunda da değiliz. Herhangi bir sorunu ya da durumu dile getirmeksizin genel bir soru da sorabiliriz.

  

Örneğin: "Yaşamımda / ilişkimde / işimde şu anda gözden geçirmem/dikkat etmem gereken şey nedir?" veya "Aşk hayatım / parasal durumum / işim şu anda / içinde bulunduğumuz yıl veya ay / önümüzdeki 3 veya 6 aylık bir süreçte ne gibi potansiyeller barındırıyor?" gibi.

  

Soruyu doğru sorabilmek demek, soruya konu olan durumu iyi görebilmiş olmak ve cevabı da almaya hazır olmak demektir. Ve kartların rehberliğinden eğer cevabı - o cevap ne olursa olsun - almaya hazırsak yararlanabiliriz.

  

@ Güneş İlhan, 2 Nisan 2010, İstanbul

Rev. 06.05.2014

   

   

 

  

tarotdergisi@gmail.com

 

Başa Dön

 

© 2005-2020, BARIŞ İLHAN YAYINEVİ

Bu sitedeki tüm yazıların yayın hakkı Barış İlhan Yayınevi'ne aittir. İzinsiz hiçbir alıntı yapılamaz ve kopya edilemez.