Ana Sayfa

   

Olduğun Gibi Kabulümsün

  

Kadınlar erkeklerle onların değişecekleri umuduyla, 

erkekler ise kadınlarla onların değişmeyecekleri umuduyla evlenirler.

Dolayısıyla kaçınılmaz olarak her iki taraf da hayal kırıklığına uğrar.


~ Albert Einstein ~

          

  

Hepinize Merhaba,

 

Bir gün çarşıda dolaşırken uğradığım bir dükkanda birkaç kadının sohbetine denk geldim. Konu bir arkadaşları ve o arkadaşlarının kocası ile yaşadığı sorunlardı. Her zamanki gibi sohbetin içerisinde "İşte bütün erkekler böyle!" benzeri bolca söylem vardı. İçlerinden bir tanesi beni de sohbete dahil etmek için bana döndü ve kendi kocası için "20 küsur yıldır ona bir şey 'öğretemedim', öyle geldi öyle gidecek," dedi. Bunun üzerine söylemek istediğim çok şey vardı ama konuya dahil olmamayı seçerek aklımda yazdığım "Satürn'ün Gölgesindeki Issız Ada'm", çıktım dükkandan.

 

Aynı akşam televizyonda Desperate Housewives'ı seyrediyordum. Dizide Lynette, ayrı yaşamakta olduğu kocası bir nedenle o akşam çocuklarla birlikte yemek için eve pizza getirdiğinde pizzanın kalın hamurlu olduğunu görünce kendisinin ince hamur sevdiğini vurguladı. Tabii bu doğal olarak biraz gerilime neden oldu ama sonrasında kocasıyla konuşurken söyledikleri çok çarpıcıydı. Kocasına 23 yıldır ince pizza sevdiğini söylediği halde kocası tarafından bunun hiç duyulmamış olduğunu ve bu durumun kendisine sanki hiç önemi yokmuş gibi hissettirdiğini söyledi ve bu sefer kocası duydu. Ne yazık ki Lynette'in söylenmek yerine bunu bu şekilde ifade edebilmesi ve kocasının da onu can kulağıyla duyabilmesi için aradan 23 yıl geçmesi ve ayrı yaşamaya başlamaları gerekmişti.

 

Hajo Banzhaf Tarot ve Kahramanın Yolculuğu kitabında aşık olmayı Aşıklar kartında değil Şeytan kartında anlatır. Şeytan kartının sayısı olan XV'in rakamlarını topladığınızda çıkan sayı Aşıklar kartının sayısı olan VI'dır. Yani her iki kartın teması da içerisinde diğerini barındırır. Aşıklar'ı anlamanın yolu Şeytan'ı anlamaktan, Şeytan'ı anlamanın yolu da Aşıklar'ı anlamaktan geçer.

 

Aşık olmak Şeytan'ın işidir, ama onu Aşıklar'a dönüştürmek bizim işimizdir. Aziz'in tetiklediği birlik ve aidiyet duygusunun etkisiyle Aşıklar'da canı gönülden bir evlilik kararı alabiliriz ama Aşıklar'ı kavrayamayacak ve özümseyemeyecek olursak Şeytan'a uymuş olduğumuzu farketmemiz çok sürmez.

 

Aşık olduğumuzda kendi ruhumuzun imgesine aşık oluruz. Aşıklar kartı bize ruhumuzun imgesi ile gerçeği ayırt etmemizi ve ayırt ettiğimizde gördüğümüze yürekten evet dememizi söyler. Bu aynı zamanda kadın ve erkeğin farklılığının da ayrımında olmak demektir. Kadın ve erkek eşittir, ama eşit olmak aynı olmak demek değildir. Karşımızdakini aynılaştırmaya çalışmak ise beraberinde ötekileştirmeyi getirir, çünkü aynılaştıramadığımızı ötekileştiririz. Ve bu ötekileştirme dış dünyada varlık bulmadan önce ikili ilişki içerisindeki kadın ve erkek arasında başlar. Ötekileştirme Şeytan'ın işidir ve öncelikle manipülasyon yanı devrededir, diğer temaları ise onu takip eder.

 

Bir erkeğin bir kadın gibi, bir kadının da bir erkek gibi düşünmesini, olgular ve olaylar karşında aynı yaklaşımı sergilemesini bekleyemeyiz. Bunu beklemek yaratılışın özünde olan dualiteye aykırıdır. O nedenle Aşıklar'da karşıt güçlerin birliğini yürekten bilerek ve isteyerek sağlamak önemlidir, çünkü aksi takdirde bir sonraki kart olan Araba'da biri siyah diğeri beyaz iki koşum hayvanının hangisinin nereye doğru yola koyulacağını bilemeyiz. Dolayısıyla burada yürekten alınacak olan karar "sen olduğun gibi kabulümsün" diyebilmektir.

 

Yüreğinizin güzel kabuller görmesi dileğiyle yolunuz açık olsun.

 

© Güneş İlhan, Mart 2012, İstanbul

Rev. 14 Haziran 2022

     

         

tarotdergisi@gmail.com

Başa Dön

© 2005-2022, BARIŞ İLHAN YAYINEVİ

Bu sitedeki tüm yazıların yayın hakkı Barış İlhan Yayınevi'ne aittir. İzinsiz hiçbir alıntı yapılamaz ve kopya edilemez.