Ana Sayfa

Sizin Yaratılışınız Henüz Tamamlanmadı...

   

Besancon Tarot'su

Azize Kartı

   

      

Sizin yaratılışınız henüz tamamlanmadı - bu (Tanrı'nın her yerdeki tüm çocukları gibi) 

sizin kendinizin tamamlaması gereken bir iş.

 

~ Sallie Nichols'un Jung and Tarot isimli kitabından alıntı ~

 

  

    

Hepinize Merhaba,

 

Bu ay sayfamız biraz geç yenilendi, çünkü geçen ayki yazımız yeni yılın kartına ilişkin olduğu için biraz daha dursun istedim. Bu ay ise benim Türkiye için çekmiş olduğum yılın kartından bahsedeceğiz ve bu kart Azize. Gerçi biz Azize'den uzun zamandır bahsediyoruz ve diyoruz ki dünyamızın artık Azize'nin rehberliğindeki dişil yolun eşiğini aşması gerekiyor, çünkü Ana Tanrıça bunun için bizi zorluyor.

 

Azize ana rahmini ve onun bilgeliğini, bir şeye hayat vermeyi, doğurmayı, dualiteyi (ikiliği) ve özgürlüğü temsil ediyor. Zaten astrolog Barış İlhan da 2009 için yazdığı yazısında belirtiyor, "Kilidin anahtarı: Özgürlük" diye.

 

Azize'nin özü paradoks. O her şeyi sarıyor, iyiyi de kötüyü de kucaklıyor, aynı ölümü de yaşamı da kucakladığı gibi. Ve gücünü sudan ve aydan alıyor. Serin, karanlık ve akıcı, aynı zamanda da alıcı, içine kulak veren, olmaya bırakan. Sakin bir sebat, dişil bir sabır ve sevgi ile hüküm sürüyor. Ama biliyoruz ki sevgi ve nefret her biri bir diğerini içinde barındıran duygulardır, çünkü bu bir dualite ve yaratılış ilkesidir, ve Azize bu duyguları birlikte kucaklar.

 

Azize kartının sayısı iki ve iki sayısının sembolizmine baktığımızda yüzleşmeyi, çatışmayı ve tepkimeyi temsil ettiğini ve bunun da "ulaşılan denge" ya da "gizli tehdit" anlamına geldiğini görüyoruz. İki sayısı bölünebilen ilk sayı, dolayısıyla bölünüşü de en radikal olan sayı. Anneyi simgeliyor, ama buradaki ürkütücü belirsizlik, yaratıcı bir gelişimin tohumu olabileceği gibi ölümcül bir karışıklığın tohumu da olabileceği.

 

Dolayısıyla Azize iç sesine kulak verdiğinde ortaya çıkacak olan, yani aldığında tepkiyecek olan şey sevgi gibi üretken ve bütünleyici bir şey ya da nefret gibi kısır ve olumsuz bir şey olabilir.

 

Azize'nin tarot'da simgelediği bir diğer şey ise dişile tanınacak olan yaşam hakkının beraberinde erile de özgürlük getirecek olduğu. Yani dişil ile erilin "eşit ama farklı" olduğu kavramının kabulü.

 

Tüm bu sembolizmi ülkemizin içinde bulunduğu duruma uyarlayacak olursak, 2009 yılının Güç kartının yılı olduğunu, dünyamızı zor günlerin beklediğini ve bu süreçte ülke olarak sağlam durmamız gerektiğini göz önünde bulundurarak, artık komşumuzun farklı ama eşit olduğunu kabul etmemiz, tepkimelerimizi nefretten sevgiye dönüştürmemiz ve dişil yola koyulmamız gerekiyor. Neyse ki bunun için Azize yanımızda ve o tarot'daki üç koruyucu karttan biri.

 

Yolunuzun Azize'nin rehberliğinde ve açık olması dileğiyle,

 

© Güneş İlhan, Ocak 2009, İstanbul

 

  

               

    

tarotdergisi@gmail.com

 

Başa Dön

 

© 2005-2021, BARIŞ İLHAN YAYINEVİ

Bu sitedeki tüm yazıların yayın hakkı Barış İlhan Yayınevi'ne aittir. İzinsiz hiçbir alıntı yapılamaz ve kopya edilemez.