Ana Sayfa

Şeytan ve Meşalesi

   

    

      

Kaygan yolda sakince ilerleyin, 

çünkü orada iblisin kızağı pusuya yatmıştır.

 

  ~ Konfiçyus ~

       

  

    

Hepinize Merhaba,

 

Dilerim yeni yıla sevgi, neşe ve huzur dolu girmişsinizdir.

 

Keşke ülkemiz de yeni yıla sevgi ve huzur dolu girebilseydi, ama ne yazık ki öyle bir ortamımız yok. Üstelik yılın kartına baktığımızda sanki bu zorluklar kolay aşılamayacak ve bizleri zorlayacakmış gibi görünüyor. Türkiye 29.10.2010 tarihi itibariyle bir Şeytan yılına girecek ama neyseki Şeytan'ın rakamlarının toplamıyla ona karşılık gelen kart Aşıklar.

 

Şeytan insanlığa ışık getiren Lucifer, getirdiği ışık ise farkındalık ışığıdır. Ama Lucifer sonradan kibre kapılmış ve kendini her şeyden yüce görmeye kalkmış, bu nedenle de düşmüş ve yeraltındaki ruhların bekçisi olmuştur. Bu yüzdendir ki kartta Şeytan'ın elindeki meşale baş aşağı durmaktadır.

 

Şeytan kartının temasının etkin olduğu süreç karanlığa ışık getirilmesi gereken süreçtir. Meşalenin baş aşağı durmasının bir diğer ifadesi de budur. Şeytan bizim gölgemiz ve onunla yüzleşme zamanımızdır. Karanlığa ışık tutmak ise sevmediğimiz ve bilmekten korktuğumuz için inkar ettiğimiz, yok saydığımız ve hatta olduğunu bile bilmediğimiz yönlerimizin farkına varmak ve bu sayede onların bizi esir almasını önlemektir. Şeytan gölgemiz olduğu için bu kart kişisel korkularımızla karşılaşmak, kararlarımızı ve yargılarımızı bu korkulara dayandırdığımız için de yanlış davranmak ve hata yapmak anlamına gelir. Kişinin korkusu en baş düşmanıdır ve konu gölge olduğu, farkındalık içermediği durumda da bu düşman mutlaka dış dünyada bir varlık bulur. Korku insanı öyle esir eder ve kişi o duruma öyle saplanır kalır ki onu bu durumdan kurtaracak değişimi gerçekleştirmek ya da zaten başlamış olan bir değişime ayak durmak fikri onu daha da dehşete düşürür. İnsan da bu dehşete ilaç olarak kendisine bağımlılıklar yaratır. Halbuki meşale aşağıya bakmakta ve karanlığa ışık tutmaktadır. Üstelik zincirler çok gevşektir. Yani korkuyu yenip o zincirlerden kurtulmak kişinin kendi gücü ve iradesi dahilindedir. Dolayısıyla kişinin Şeytan temasında görevi içsel direncini kırmak, bilinçdışındaki karanlık yönlerini  bilincine taşımak ve dış bir unsurda varlık bulan yansıtmalarını geri çekmektir. Kişi bu noktada bunu yapabilecek donanıma ve güce sahiptir. Bu yüzden de durumunu farklı bir perspektiften görebilir, yansıtmalarını geri çektiğinde başkalarını suçlamayı bırakıp kendi içine dönüp oradaki zincirleri kırabilir.

 

Şeytan kartından sonra gelen kartın Kule kartı olduğunu göz önüne aldığımızda ise kartın bir diğer ifadesi seçeneklerimize çok dar bir perspektiften baktığımız, yaşamımızın yapısının katılaşmış olduğu, kendimize güvenli bir yapı inşa ederken onu kendimiz için bir hapishaneye dönüştürdüğümüz, kendimizi oraya zincirlediğimizdir. Dolayısıyla Kule'nin gereğini yerine getirebilmek için mevcut varsayımlarımızı, kabullerimizi, inandıklarımızı ve yaşadığımız koşulları objektif olarak ve korkmadan gözden geçirmemiz gerekir.

 

15/6 (Şeytan/Aşıklar) sayısının numerolojik yorumuna baktığımızda ise ülkemizin içinde bulunduğu durumla ilişkilendirilebilecek çok ilginç bir yorum öne çıkıyor. Bu yorum, yaşamımızda radikal bir değişim kanalıyla gelişim fırsatlarının olacağı ve bunun bizi mevcut sınırlamalarımızdan kurtarıp daha özgür bir ifadeye kavuşturacağı, uzun zamandır sürdürülegelmiş görüşlerin değişebileceği ve yeni keşfedilen inanışların yüreğimize su serpip eski korkuları yok edebileceğidir.

 

Şeytan kartı ile Aşıklar kartının ortak olan birçok ifadesinin biri de "ayırt etme"dir. Şeytan kartı bu ayırt etme işini  görünen yüzeyin altına, karanlıklara, derinlere bakıp durumu ayrıştırmak ve durumu olduğu gibi görmek biçiminde yerine getirir. Aşıklar kartı ise bu ayırt etmeyi bir karara bağlanmak için kullanmasının yanı sıra bir diğerine bağlanmak konusunda da ötekinin kendisinden farklı olduğunu ama muhalif olmadığını, ancak öteki ile "bir" olduğunda kendisinin de tamam olduğunu kavramak biçiminde kullanır.

 

Bu bağlamda sanırım Jason Schulman'ın makaleler bölümündeki yazısı Çatışmanın Öte Yüzü'nü bir kere daha okumak aydınlatıcı olacaktır.

 

2010 yılında Şeytan'ın yansıtmalarının Aşıklar kartına doğru olması dileğiyle, yeni yılınız kutlu, yeni yıldaki yolunuz açık olsun.

  

© Güneş İlhan, Ocak 2010, İstanbul

Rev. 08.05.2013

  

 

            

        

tarotdergisi@gmail.com

  

Başa Dön

 

© 2005-2022, BARIŞ İLHAN YAYINEVİ

Bu sitedeki tüm yazıların yayın hakkı Barış İlhan Yayınevi'ne aittir. İzinsiz hiçbir alıntı yapılamaz ve kopya edilemez.