Ana Sayfa

 

 

Yılbaşı

  

Kitabı açacağız, sayfalar boş.
İçine kelimeleri biz yazacağız.
Kitabın adı Fırsat, ilk bölümü ise Yılbaşı.

~ Edith Lovejoy Pierce ~

          

  

Hepinize Merhaba,

 

Bu ay bitince kimimiz "İyi ki ... !"lerle, kimimiz ise "Keşke ... !"lerle bir yılı daha geride bırakmış olacağız. Biz zaman dönümlerini hep kıyamet günü gibi yaşarız. Yani, sanki zaman yeni zamana dönerken, bir yandan da duracakmış ve bizim hiç zamanımız kalmamış gibi gelir. Bir telaş yaşar, bitmeyen işleri bitirmeye çalışır ve kıyamet gününde vereceğimiz söylenen hesapları kendimize vermek için çırpınırız. 

 

Bir yandan da yeni yıla bir ömre sığacak misyonlar yükleriz. Yapılması ve yapılmaması gereken ne varsa hepsi gerçekleştirilecektir yeni yılda, yapılabilir olanı ve bizim için anlamı nedir, hiç bakmaksızın. 

 

Tabii tüm bunları bu kadar kısa bir süreçte ve bu zorunluluk hissiyle yapamaz, ne eski yıla veda edebilir ne de yeni yıla hoşgeldin diyebiliriz. Ondan sonra da "Sanki niye kutlarız ki ömrümüzden giden bir yılı daha!" deriz. Aynı, doğum günlerimiz için söylediğimiz gibi.

 

Hâlbuki yaşamımızdaki olgulara farklı bakmak mümkün. Aralık ayında bu "keşke"lerimizle ve "iyi ki"lerimizle biraz yüzleşebilir, "keşke" lerimizden ne kadar "iyi ki" çıkmış görebiliriz. Bizim "iyi ki" leri diyebilmek için "keşke"lere ihtiyacımız vardır.

 

Daha önceki bir yazıda Joker'in düzenbaz yönünden bahsetmiştik ve demiştik ki, "Düzenbaz(Joker) karşımıza bir yol ayrımında bizi yolculuğa davet eden bir çağrı olarak çıkar ve bu nedenle eşzamanlılığın arketipidir. Bir yandan bize hilekâr yönünü gösterir ve egomuzu söndürürken, bir yandan da kibirle tevazunun uzlaştırıcısı, egomuz ile benliğimiz arasında bir ulak ve sembolik ölümümüzle yeniden doğuşumuz arasındaki köprüdür.

 

Bizim bu yol ayrımında yapmamız gereken ise egomuzu biraz söndürmemiz, yargılamaları bırakmamız ve - önce kendimizi, sonra da diğerlerini - koşulsuz sevmeyi öğrenmek için tevazu ile gerçek benliğimize doğru yola çıkmaktır."

 

Eğer biz yaşadığımız ve egomuzu söndüren "keşke"lerle hesaplaşırken bunun gerekliliğini ve bize faydasını ve kazandırdığını hatırlayacak ve böylelikle gerçek "iyi ki"leri farkedebilecek olursak, "keşke"ler için kendimizi affetmemiz ne kadar zor olursa olsun onların bize getireceği yenilerin aydınlığı gene de önümüzdeki zamanı ışıldatabilir.

 

Dolayısıyla, yeni olan her şeyin kutsanması ve kutlanması gerekir. Birincisi, eksiye ne olursa olsun yeniye yol açtığı için içten bir şükranla veda etmek, ikincisi ise yeniye hoşgeldin deyip aydınlık yönünden bakabilmek, onun kıymetini ve bizim için gerçek anlamını bilebilmek için.

 

Karanlık, yaşamın doğasında var olduğuna göre, yeni yıldaki yolunuzda sizin için tüm karanlıkların aydınlıkla kavuşması dileğiyle, yeni yılınız kutlu olsun.

 

Gelecek yılın on iki ayı için ardı ardına kart çekmek isteyenler 12 Gecenin 25'ini 26'sına bağlayan gece başladığını unutmasınlar. Ve tabii 31 Aralık gecesi Yılın Kartını çekmeyi de.

 

Güneş İlhan, 25.12.2007, İstanbul

Rev. 13.12.2018

     

         

tarotdergisi@gmail.com

Başa Dön

© 2005-2019, BARIŞ İLHAN YAYINEVİ

Bu sitedeki tüm yazıların yayın hakkı Barış İlhan Yayınevi'ne aittir. İzinsiz hiçbir alıntı yapılamaz ve kopya edilemez.